Foto: Pixabay, pixabay.com

Je přírodní, netoxická, levná a máme ji všichni doma. A stejně jako ocet či citron je i jedlá soda skvělým pomocníkem při každodenním úklidu. Pokud jste ještě jedlou sodu nezařadili mezi svoje úklidové prostředky, tak vězte, že byste rozhodně měly. Její využití je skutečně všestranné, ať při úklidu, ale i při praní či péči o krásu. Tak čtěte dále. Dnes vám přinášíme 20 skvělých tipů, jak využít sílu jedlé sody ve vašich domácnostech.

Jedlá soda v kuchyni

1. Pokud vás někdy v kuchyni trápí nežádoucí pachy, dejte do lednice misku s jedlou sodou, nebo jí posypejte dno odpadkového koše. Soda veškeré nepříjemné pachy nasaje do sebe a vy neucítíte nic z toho, co vás předtím trápilo.

2. V umělohmotných dózách a dózičkách, ve kterých skladujete potraviny se můžou držet nežádoucí vůně také. Pro odstranění těchto pachů zkuste přes noc krabičky namočit do vody, do které jste přidali jedlou sodou. Budete mít po problému.

tipy, jablka, jablečný ocet, úklid, péče, domácnost, čistota
7+1 tip na využití jablečného octa jako pomocníka a návod, jak si ho jednuše vyrobíte i doma!

3. Jedlá soda pomáhá i na připečené a připálené nádobí. Připáleniny z hrnce odstraníte tak, že nasypete sodu na dno hrnce, zalijete troškou horké vody a necháte působit přes noc. Připáleniny půjdou mnohem lépe odstranit.

Jedlá soda při úklidu

4. K vyčištění povrchů v kuchyni nebo v koupelně, si udělejte ze sody a trošky vody pastu a povrch s její pomocí vyčistěte. Poté omyjte vodou.

5. Jako prevence na ucpané odpady pomáhá 1x týdně nasypat do odpadu ¼ šálku jedlé sody a zalít horkou vodou nebo octem. Do záchodové mísy nasypejte jedlou sodu a nechejte působit přes noc. Pokud chcete mít účinek ještě větší nalijte k sodě ocet. Chemická reakce sody a octa záchodovou mísu vyčistí.

6. K odstranění zápachu z koberce posypejte koberec jedlou sodou, nechejte půl hodiny působit a poté vyluxujte.

praní, skvrna, čistota, tráva, smůla, pot, červené víno,
Přinesli vám domů děti skvrnu od trávy nebo smůlu ze stromu? Víme, jak si s ní hravě poradíte!

7. S vyčištěním zašlého a zčernalého stříbra vám jedlá soda také pomůže. Udělejte si pastu ze 3 dílů sody a 1 dílu vody a stříbro opatrně vyčistěte. Pak pastu opláchněte vodou a nakonec vyleštěte měkkým hadříkem.

8. Dětské hračky omývejte v roztoku vody s jedlou sodou v poměru ¼ šálku sody na 1 litr vody a pak důkladně opláchněte vodou. Pro větší desinfekci můžete použít i ocet ve stejném poměru s vodou.

9. „Mokrý“ zápach ze psa odstraníte tak, že mu srst posypete sodou, stejně jako vy si sypete vlasy suchým šamponem. Necháte chviličku působit a poté vyčešete.

10. K odstranění pachů z bot a botníků, stačí nasypat jedlou sodu na dno botníku nebo přímo do bot.

Jedlá soda při praní

11. Přidejte jedlou sodu k vašemu pracímu prášku při každém praní a vaše prádlo bude jasnější a svěžejší.

domácnost, krize, finance, šetření, praní, homemade, prací prášek
Vyrobte si doma vlastní prášek na praní! Skvěle vám prádlo vypere a ještě přitom ušetříte peníze!

12. Na mastné skvrny na prádle pomůže pasta namíchaná ze 3 dílů sody a 1 dílu vody. Pastu naneste na skvrnu a nechejte chvilku působit. Poté vyperte běžným způsobem.

13. Při skladování špinavých plen dávejte do skladovací nádoby i jedlou sodu, ta odstraní nepříjemný zápach.

Jedlá soda při péči o sebe sama

14. Jedlou sodu můžete použít jako přírodní antiperspirant, který zabrání nadměrnému pocení a pachu. Smíchejte trošku sody s vodou a naneste do podpaží. Nechejte chviličku působit a smyjte. Můžete použít jen suchou sodu, kterou vetřete do podpaží.

15. Na osvěžení namáhaných a unavených nohou vyzkoušejte teplou lázeň, do které přidáte ¼ šálku jedlé sody.

domov, doma, pořádek, nepořádek, uklizeno, úklid, pravidla
Dodržujte těchto 5 pravidel a nepořádek u vás doma nemá žádnou šanci

16. Sodu můžete využít, i když vám dojde váš oblíbený tělový peeling. Místo něj použijte pastu, kterou si namícháte ze 3 dílů sody a 1 dílu vody.

17. Na osvěžení a oživení vašich vlasů pomůže, když ke svému obvyklému šamponu přidáte trošku jedlé sody. Zbavíte se tak usazenin vlasových přípravků, které vám na vlasech během času ulpěli.

18. Kartáče a hřebeny nejlépe vyčistíte v roztoku jedlé sody a vody. Soda vám pomůže odstranit z nich veškeré usazeniny vlasových přípravků a případné nečistoty.

domácnost, domov, prádlo, praní, homemade, prací gel, domácí výroba
Chcete prát levně a přírodně? Pak neváhejte a vyrobte si domácí gel na praní!

HEAD19. Každý víme, jak nepříjemné je pobodání hmyzem. Pokud se vám toto stane, potírejte postižené místo pastou ze sody a vody, pálení a svědění za chvilku zmizí.

20. Pokud vás trápí nepříjemné a otravné pálení žáhy, vypijte půl sklenice vody, do které jste zamíchali půl lžičky jedlé sody. Žaludek se uklidní a pálení žáhy zmizí.

Máte také nějaký svůj tip na využití sody? Napište nám jej!

Monika

Jmenuji se Monika a na stránkách My všechny pro vás píšu o všem možném i nemožném. Od malička mě bavilo něco tvořit a nedokážu sedět jen tak s rukama v klíně. Miluji ten pocit, když mi pod rukama vzniká něco nového, pěkného a třeba i užitečného.