Výroba domácího prášku na praní, šetří nejen vaše peníze, ale i příroduFoto: Rawpixel, rawpixel.com

Stává se vám, že prací prášek dojde přesně ve chvíli, kdy se to nejméně hodí? Tedy když je oproti přetékajícímu koši se špinavým prádlem vaše peněženka poloprázdná? Aby k tomu nedocházelo, určitě sledujete slevové akce v obchodech a drogeriích a snažíte se mít doma zásobu pracího prášku. Vždyť co je doma, to se počítá a každá ušetřená kačka je fajn.

Za mě dobrý. Ale… jde to i jinak a lépe. A ušetříte ještě víc.

Prací prášky jsou chemická bomba

Napadlo vás někdy, kolik nejrůznějších chemikálií obsahují běžně dostupné průmyslově vyráběné prací prášky? Co stojí za tím, že prádlo v nich vyprané, tak krásně voní? A proč bílé prádlo po nich září jako hollywoodský úsměv? Pokud jste nad touto problematikou někdy přemýšlely a přečetly si složení pracího prášku, nejspíš už kupujete jejich ekologickou variantu. Protože tu chemickou bombu nechcete cpát na svoje tělo, ani do okolní přírody. Jenže ona ta ekologická varianta pracích prášků se mnohdy pěkně prodraží a ne každý na ni bohužel má.

Proto vám dnes přinášíme návod na výrobu domácího ekologického pracího prášku, se kterým ušetříte nemalé peníze.

Doma vyrobený prací prášek pouze ze 2 ingrediencí!

Ano správně! To je na něm to nejlepší, potřebujete pouze dvě přísady a pár minut svého času.

Na výrobu pracího prášku budete potřebovat:

1 kg práškové prací sody – prací soda rozpouští fleky, mastnotu a dokáže odstraňovat vodní kámen z pračky.

100 g pracího mýdla – prací mýdlo společně s vodou a třením prádla v bubnu pračky, vaše prádlo vypere.

To je všechno. Mýdlo nastrouháte na jemném struhadle. Na jemném proto, aby se v pračce lépe rozpustilo. Kdyby jste ho nastrouhaly na hrubším, jako třeba brambory na bramboráky, špatně by se rozpouštělo a prádlo byste neměly vyprané. Nastrouhané mýdlo smícháte s prací sodou a vše nasypete do uzavíratelné dózy. A můžete začít prát. Tak jednoduché to je.

praní, skvrna, čistota, tráva, smůla, pot, červené víno,
Přinesli vám domů děti skvrnu od trávy nebo smůlu ze stromu? Víme, jak si s ní hravě poradíte!

Pár rad na závěr

Pokud nevíte kde koupit prací sodu a mýdlo, poradím vám, že obě ingredience seženete v kamenných drogeriích nebo v internetových obchodech zaměřených na prodej drogerie a ekologických výrobků. Velice výhodné balení prací sody seženete například tady .

U prací sody je důležité, aby jste si pořídili práškovou sodu, protože ta se snadněji rozpouští. Existuje také prací soda krystalická, ale ta se hůře a pomaleji rozpouští. U pracího mýdla záleží jen na vás, jaké si vyberete. Existují varianty od toho nejobyčejnějšího, které ale pere také výborně, až po prací mýdlo v bio kvalitě, kde je cena trošku vyšší.

Pokud víte, že pracího prášku budete vyrábět větší množství, vyplatí se vám pořídit si rovnou velké balení prací sody a více mýdel. Mě výroba tohoto kilového pracího prášku vyšla na cca 50 Kč, přičemž sodu a mýdlo jsem kupovala v malých baleních, v běžném kamenném obchodě s drogerií a barvami. Pokud si koupíte vše po větších baleních a vyrobíte prášku rovnou víc, vyjde vás ještě levněji.

Jak vidíte, výroba domácího prášku na praní je jednoduchá a rychlá a za ušetřené peníze a přírodu, to rozhodně stojí, takže neváhejte a namíchejte si také svůj.

Monika

Jmenuji se Monika a na stránkách My všechny pro vás píšu o všem možném i nemožném. Od malička mě bavilo něco tvořit a nedokážu sedět jen tak s rukama v klíně. Miluji ten pocit, když mi pod rukama vzniká něco nového, pěkného a třeba i užitečného.