Domácí prací gel
Výroba domácího pracího gelu je jednoducháFoto: Monika

Na výrobu domácího pracího gelu budete potřebovat:

1 kostku pracího mýdla – je více druhů pracích mýdel a seženete mýdlo i bio kvalitě, ale bude o poznání dražší. Mě stálo prací mýdlo 18 korun a mělo 250 gramů.

300g práškové sody na praní – tady je důležité slovo prášková. Existuje i prací soda krystalická, ale ta se špatně rozpouští a není přímo na výrobu pracích prostředků vhodná. Krystalickou sodu používám, když namáčím velmi znečištěné prádlo před samotným praním. Rozpouští i mastné fleky. Já kupovala jedno 300 gramové balení práškové prací sody za 17 korun.

10 litrů vařící vody – není co dodat, vodu z kohoutku doma jistě máte.

Esenciální olejíček s vaší oblíbenou vůní – může být, ale není nutný. Pokud chcete gel voňavý, musíte použít olejíček přímo určený pro použití v domácí kosmetice. Ty levnější, určené do aromalamp, vhodné nejsou.

No a to je ze surovin všechno. Dále budete potřebovat velký 10 litrový hrnec, struhadlo a vařečku na míchání. Nachystejte si také nádobu, ve které budete gel uchovávat. Je možné použít například kbelík s víkem od barvy na malování. V tomto případě je ideální, když gel budete míchat rovnou v něm. Pokud nemáte možnost kbelíku s víkem, postačí vám vymyté a suché sklenice s víčky. Je důležité, aby šli dobře zavřít.

prádlo na šňůře
Přinesli vám domů děti skvrnu od trávy nebo smůlu ze stromu? Víme, jak si s ní hravě poradíte!

Samotná výroba gelu je velice rychlá a jednoduchá

1. Nejprve si nastrouhejte prací mýdlo. Stačí na hrubém struhadle, jde to rychleji. Strouhání na jemném struhadle je zdlouhavější a pracnější a v případě gelu není nutné, to si nechejte až na přípravu pracího prášku.

2. Nastrouhané mýdlo zalijte litrem vroucí vody a míchejte dokud se pořádně nerozpustí. Pak přilijte druhý litr vroucí vody a vsypte prací sodu. Opět míchejte dokud se soda nerozpustí. No a potom přilévejte postupně vždy po jednom litru vroucí vody a vždy pořádně zamíchejte, aby se vše spojilo. Já to dělám tak, že si vodu vždy po litru ohřívám v rychlovarné konvici.

aloe vera
Tuto rostlinu doma musíte mít! Zázrak jménem Aloe vera

3. Zamíchaný prací gel nebude tak hustý, jak byste si asi představovaly. Bude tekutý, nevyděste se. Nechejte ho vychladnout do druhého dne a uvidíte, že zhoustne a bude mít podobu takového želé. Přirovnala bych jeho konzistenci asi nejlépe ke gelu na vlasy. Po vychladnutí do něj můžete, pokud chcete, zamíchat 15 kapek esenciálního olejíčku pro vůni. Já jej nedávám, mám ráda přirozenou vůni čitého prádla.

4. A teď máte hotovo a můžete začít prát 🙂

Vyrobený prací gel musíte nějak skladovat. Jak naskladování a samotné praní se dočtete na další stránce.

Monika

Jmenuji se Monika a na stránkách My všechny se spolu uvidíme především v rubrikách Rodina a děti, Tvoření a v Receptech. Od malička mě bavilo něco tvořit a nedokážu sedět jen tak s rukama v klíně. Miluji ten pocit, když mi pod rukama vzniká něco nového, pěkného a třeba i užitečného.