nachlazení, rýma, kašel, medicína, homemade, domácí výroba, citron, med, zázvor
Zázvor je všestranný přírodní lékFoto: Pixabay, pixabay.com

Všestranné využití

Využití zázvoru je skutečně velmi všestranné, v kuchyni i v přírodní medicíně. A proč je tak všestranný? Zázvor obsahuje spoustu vitamínů a jiných zdraví prospěšných látek. Od vitamínu A, C, E, skupiny vitamínu B, přes vápník a hořčík až po zinek či chrom.

Zázvor si můžete pořídit sušený, mletý nebo čerstvý. Sušený se používá například při pečení, do perníčků či sušenek a do různých kořenících směsí. Pokud si budete kupovat čerstvý zázvor, vybírejte světlejší a menší oddenky, protože jsou jemnější. Zázvor má velmi výrazné aroma a pikantní chuť, která nemusí každému vyhovovat, takže pozor na to a moc to s ním nepřehánějte. Využívá se především v exotických pokrmech, ale je známá třeba také zázvorová limonáda či zázvorové pivo.

Přírodní lék na všechno

Zázvor je také výborný přírodní všelék. Má protizánětlivé, protivirové a antibakteriální účinky. Je skvělý v boji proti chřipce či nachlazení a výborně posiluje naši imunitu. Dokáže snížit horečku a utlumit bolest v krku. Zázvor tak bývá jednou ze složek různých bonbonu a pastilek právě proti bolestem v krku. Teplý zázvorový čaj pomáhá prohřát celé tělo a uvolňuje svaly, čímž pomáhá zmírnit například menstruační bolesti.

podzim, čaj, vaření, šípky, zdraví, imunita
Je čas sklizně šípků! Podpořte svoji imunitu a uvařte si z nich výborný léčivý čaj!

Kromě již uvedených vitamínů a zdraví prospěšných látek zázvor obsahuje také aktivní složky, které napomáhají při nejrůznějších žaludečních potížích. Pomáhá tak při pálení žáhy, nadýmání, plynatosti a průjmech. Rovněž dokáže zklidnit podrážděný žaludek a pomáhá při žaludečních nevolnostech při cestování nebo v těhotenství. Doporučuje se však užívat pouze v prvním trimestru. Jeho užívání v pozdějším stadiu těhotenství může být dokonce nebezpečné.

Pozor na předávkování

Když jsme u nebezpečnosti zázvoru v těhotenství, je potřeba zmínit, že je velice snadné se zázvorem předávkovat a přivolat si tak místo úlevy žaludeční potíže. Pro dospělého člověka je doporučená denní dávka čerstvého zázvoru maximálně 4 gramy. Je tedy potřeba na to myslet a dodržovat doporučení. Obzvláště pokud trpíte nějakým dlouhodobým onemocněním, jako například cukrovkou, může pro vás být předávkování zázvorem nebezpečné.

Pomocník při dietě

Zázvor je mimo jiné i skvělý pomocník při hubnutí a detoxikaci organismu. Namíchejte si doma svoji vlastní zázvorovou limonádu a popíjejte ji v průběhu celého dne. Uvidíte,že výsledky se brzy dostaví. Budete se cítit lehčeji a zdravěji a vaše tělo bude očištěno od nežádoucích látek.

zadžování vody, diuretikum, dieta,
7 tipů, které vám pomohou v boji proti nepříjemnému zadržování vody v těle

Recept na Zázvorový nápoj na hubnutí a detoxikaci:

Oloupejte asi 3cm kousek zázvoru a nakrájejte jej na kousky. Spolu se 150ml neperlivé studené vody jej rozmixujte a oslaďte troškou medu. Pijte lžičku před každým jídlem.

Náš tip na skvělý domácí zázvorový čaj

Nakrájejte či nastrouhejte asi dvoucentimetrový kousek oloupaného zázvoru a zalijte jej horkou, ne však vroucí vodou. Zázvor nechte chvíli vyluhovat, přidejte lžíci medu a čerstvě vymačkanou šťávu z citronu. Pití tohoto nápoje je výborná prevence proti onemocnění.

Jak vidíte zázvor je opravdu všestranný a určitě stojí za to, abyste jej měly vždy doma v lednici. Máte nějaké své osvědčené recepty ze zázvoru? Podělte se o ně s námi 🙂

Monika

Jmenuji se Monika a na stránkách My všechny pro vás píšu o všem možném i nemožném. Od malička mě bavilo něco tvořit a nedokážu sedět jen tak s rukama v klíně. Miluji ten pocit, když mi pod rukama vzniká něco nového, pěkného a třeba i užitečného.