Aloe vera, zdraví, krása, péče, vitamíny
Zázračná rostlinka Aloe veraFoto: Pixabay, pixabay.com

Je nabitá zdravím

Rostlina Aloe vera je na zemi pěstována už od nepaměti a lidé ji vždy využívali pro její léčebné účinky. Aloe vera dokáže kromě jiného hojit rány, léčit záněty a má blahodárné účinky na pleť. Je plná vitamínů a dalších zdraví prospěšných látek, které potřebujeme. Obsahuje vitamíny A, vitamíny skupiny B, C a E. Dále obsahuje hořčík, vápník, sodík, mangan, zinek, draslík, měď, chrom, aminokyseliny, mastné kyseliny, antioxidanty a spoustu dalšího. Věřte mi, že tuto rostlinu, doma určitě oceníte.

Pěstování doma za oknem?

Ano, nejlepší na Aloe vera je to, že si ji můžete pěstovat doma. Je to klasický sukulent. Není nijak náročná na zalévání, ale má ráda slunce a teplo. V našem podnebním pásmu je tedy lepší mít ji v květináči než na záhonku. Při teplotě menší než 0 stupňů umírá. Pokud tedy chcete pěstovat Aloe venku u domu, nemějte ji přímo v půdě, ale v květináči, který můžete na zimu přenést do vnitřních prostor.

Kustovnice čínská, Goji, vitamíny, superpotravina
Malý a přitom velký zázrak přírody. To je Kustovnice čínská. Znáte ji?

Jak z ní dostat to nejlepší?

To nejlepší ze sebe ukrývá Aloe vera uvnitř svých tlustých listů. Je to průhledný gel, který získáte tak, že jednoduše list rostlinky odříznete, pak opatrně podélně rozříznete ostrým nožem a gel vydlabete. Odřezávejte vždy spodní listy, protože ty pak dokáží lépe zaschnout. Také je důležité se řezáním vydržet, dokud nemá vaše rostlinka minimálně 2 roky. Dříve má gelu příliš málo. Při dlabání gelu si dejte pozor na zelený povrch listu a hlavně na jeho vnitřní stranu. Ta obsahuje latex a ten má projímavé účinky. Proto jej nekonzumujte, pokud této jeho schopnosti nepotřebujete využít.

Na co všechno Aloe vera pomáhá?

Na slupku listu tedy dejte raději pozor a zaměřte se na gel. Toho si můžete dopřát spousty. Můžete ho přidávat do různých šťáv, sirupů a sladkých pochutin. Nebo ho můžete jíst jen tak. Gel z Aloe je protizánětlivý, pomáhá nám posílit imunitu a dokáže nás zbavit stresu a únavy. Působí výborně na naše zažívání. Upravuje nadýmání, zácpu nebo naopak průjem. Odbourává stres, nervozitu a vyčerpání. Je to výborný antioxidant, pomáhá tělu bojovat se škodlivými radikály a detoxikuje náš organismus.

Gel je vhodný i pro diabetiky, protože vyrovnává hladinu cukru v krvi. Dále například snižuje krevní tlak, tlumí nejrůznější bolesti, například bolesti kloubů při artritidě. Gel působí protizánětlivě, ničí bakterie a viry. Pomáhá při léčbě rakoviny, při alergiích a při ekzémech. Podporuje obranyschopnost organismu a to je vždycky potřeba.

Gel je také výborný a na nejrůznější problémy v dutině ústní. Pomáhá léčit paradentózu, odstraňuje zubní plak a léčí afty.

Je zázračný i na kůži

Gel z Aloe se může použít vnitřně, ale i zvenčí. Má blahodárné účinky na kůži a pomáhá hojit popáleniny, pobodání od hmyzu a nejrůznější rány a jizvy.

Obsahuje protizánětlivé látky a dokáže také pomoci s problematickou pletí. Stačí jej nanést přímo na obličej a použít jako klasický čistící gel.

Je také skvělý pomocník proti lupům, protože přirozeně hydratuje pokožku hlavy. Pokud vás trápí lupy a lámavé, suché vlasy, nebojte se nanést jej na pokožku hlavy a do celé délky vlasů. Nechejte tuto léčivou a regenerační přírodní masku chvíli působit a poté smyjte. Budete příjemně překvapeni jak vyživené a krásné vlasy budete mít.

Jak vidíte Aloe vera je rostlinka, která najde své využití opravdu všude a byla by škoda ji doma nemít. Napište nám vaše zkušenosti.

Monika

Jmenuji se Monika a na stránkách My všechny pro vás píšu o všem možném i nemožném. Od malička mě bavilo něco tvořit a nedokážu sedět jen tak s rukama v klíně. Miluji ten pocit, když mi pod rukama vzniká něco nového, pěkného a třeba i užitečného.