planeta Země, chránit, recyklace , pomoc, planeta B, den Země
Chránit naši planetu je záležitostí všechFoto: Freepik, freepik.com

5. Třiďte odpad

Řeklo by se, že je to v dnešní době už normální věc a že odpad třídí každý, ale není tomu tak. Možná i vy ještě nemáte třídění odpadu úplně podchyceno a přitom je to velice jednoduché. Zkuste se porozhlédnout kolem vašeho bydliště a uvidíte, že barevné popelnice na tříděný odpad nejsou tak daleko a těch pár kroků k nim určitě stojí za to udělat.

6. Sběr papíru

Sběr papíru není přežitek z dob minulých, je to aktuální věc i v současnosti. Pokud máte děti školou nebo školkou povinné, tak jistě víte, jak to funguje. S papírem a šetřením lesních porostů souvisí i další věc – využívejte obě strany papíru, je škoda papír vyhodit, když jeho druhá strana je prázdná a mohou na ni například ještě malovat vaše děti. A pokud nemáte doma malé malíře, zeptejte se v nejbližší školce nebo školní družině, určitě budou za všechny takové papíry rádi.

7. Recyklujte věci

Nevyhazujte věci, které se vám už nehodí jen tak, do popelnice. Oblečení se dá přebarvit nebo přešít. Nábytek se dá přemontovat a natřít. Téměř všechno z vaší domácnosti může najít další, nové využití. Stačí být trošku kreativní. A když se nenajde využití přímo u vás, tak někde jinde určitě ano. Nabídněte věci dále na bazarech nebo je dejte na charitu.

domácnost, domov, prádlo, praní, homemade, prací gel, domácí výroba
Chcete prát levně a přírodně? Pak neváhejte a vyrobte si domácí gel na praní!

8. Omezte plasty

Prosím nepoužívejte igelitky a plastové sáčky. Místo nich si pořiďte látkové tašky a látkové pytlíky na cokoliv. Pokud chcete být ještě zodpovědnější, přejděte na bezobalový nákup. Existují speciální obchody, které umožňují nakupovat cokoliv na váhu, do vlastních nádob a i na rohlik.cz už můžete nakoupit zboží v obalech, které jsou vratné.

V rámci omezení plastů můžete také přestat používat plastové lahve. Skleněné jsou zdravější a dají se používat opakovaně. Existují také bambusové brčka na pití, příbory a dokonce i kartáčky na zuby. A abyste se nemuseli vzdávat veškerých oblíbených věcí, tak ve Starbucks vám klidně udělají kafe do přineseného kelímku, opravdu to není tak nemožné, jak by se mohlo zdát.

9. Používejte přírodní kosmetiku a pomůcky

I v rámci péče a krásy je možné přírodu šetřit. Masky na obličej, na vlasy, prací gel, čistící prostředky, to všechno lze udělat jednoduše, levně a v souladu s přírodou doma. Že existují látkové dětské pleny místo papírových určitě víte. Ale víte, že existují i látkové menstruační vložky nebo silikonový menstruační kalíšek? Uznáváme, že tohle řešení se nemusí každé ženě zamlouvat, ale například látkové či háčkované odličovací tampony takový problém být nemusí.

10. Choďte pěšky

Pokud to jde, choďte co nejvíce pěšky, jezděte mhd nebo na kole. Je to určitě lepší, než nekonečné kolony aut, ve kterých sedí vždy jeden nebo dva lidi.

Sami vidíte, že šetřit přírodu není pro jedince až tak těžké a nemožné, a že zapojit se může opravdu každý. Pokud máte nějaké vaše tipy a nápady jak žít ekologičtěji a šetrněji, napište nám 🙂

DALŠÍ »

Monika

Jmenuji se Monika a na stránkách My všechny pro vás píšu o všem možném i nemožném. Od malička mě bavilo něco tvořit a nedokážu sedět jen tak s rukama v klíně. Miluji ten pocit, když mi pod rukama vzniká něco nového, pěkného a třeba i užitečného.