planeta Země, chránit, recyklace , pomoc, planeta B, den Země
Chránit naši planetu je záležitostí všechFoto: Freepik, freepik.com

Ano tleskáme a myslíme to vážně. Bez legrace. Tak by to totiž mělo být, měl by se zamyslet každý člověk, jestli náhodou zbytečně neplýtvá, a to čímkoliv. Protože ale víme, že osvěty není nikdy dost, přinášíme dnes tento článek s užitečnými, jednoduchými tipy pro každého.

Každá pomoc se počítá. I ta vaše!

Před vypuknutím celosvětové koronavirové krize se na nás hrnula ze všech stran krize klimatická. Tyto informace sice nyní ustoupily do pozadí, neznamená to ale, že není potřeba si je připomínat. Klimatická krize je tu pořád, globální oteplování nepřestalo a oceány zamořené plasty se také zázračně nevyčistily. A našlo by toho špatného mnohem a mnohem více. Pokud si myslíte, že je to jen taková nějaká smyšlená bublina a výmysl ekologů, tak vězte, že není. Bohužel.

domácí, výroba, diy, pleťová maska, domácí suroviny
Čistící pleťová maska jen ze 3 surovin! Vyrobte si ji v pohodlí domova ještě dnes!

Pravda je taková, že naše Země bije na poplach. Tiše a stále. A je potřeba jí pomoci. Hned. Ne až bude pozdě, protože dost možná je pozdě i teď. Pro některé živočišné a rostlinné druhy určitě…

Pokud vám není jedno, v jakém prostředí žijeme my a v jakém prostředí budou žít naše děti a jste ochotni něco obětovat a něco udělat, máme pro vás 10 úplně jednoduchých tipů, jak můžete přírodě pomáhat každý den.

Proč? Protože každá pomoc je dobrá a žádná není malá!

1. Šetřete vodou

Zásoby vody na této planetě nejsou nekonečné a už teď jsou místa, kde voda zmizela úplně. A když zmizí voda, zmizí všechno, proto zavřete kohoutek při čištění zubů a sprchujte se kratší dobu. Nezapomínejte, že vodu budeme všichni ještě v budoucnu potřebovat.

2. Zhasínejte světla

Nemusíte svítit v celém domě. Strašidla nejsou, tak se nemusíte bát. Rozsviťte si jen tam, kde skutečně jste. S elektřinou je to stejné jako s vodou. Když ji nebudeme mít, bude zle.

krása, žena, vlasy, zdraví, homemade, domácí výroba, masky na vlasy, lesk, síla
5 tipů na masky na vlasy. Zkuste vsadit na přírodu a pomozte si tím, co máte doma!

3. Šetřete jídlem

Mějte k přírodě úctu a nevyhazujte jídlo. Z většiny „zbytků“ se dá uvařit ještě něco dalšího. A spousta potravin je využívána špatně. Tak například takové kuře se dá spotřebovat úplně celé. Na samotné maso a na kosti, které vyvaříte v polévce. Pár dní prošlý jogurt, či jiný mléčný výrobek, taky nemusíte hned vyhazovat. Pokud na něm vizuálně neshledáte nic špatného, klidně ho snězte. Když má dobu trvanlivosti měsíc, pár hodin navíc mu neublíží. Pokud se vám ale do něj přece jen už nechce, popřemýšlejte, zda by se nedal spotřebovat třeba do těsta při pečení.

4. Nakupujte méně

Jídla i oblečení. Je lepší nakoupit pár věcí každý druhý den, než jednou za 14 dni udělat obří nákup a třetinu věcí potom vyhodit, protože jste na ně v lednici zapomněli. Při nákupu mějte napsaný seznam toho, co potřebujete koupit a řiďte se jím. Budete mít přehled a ještě ušetříte. Nakupujte ovoce a zeleninu z domácí produkce. Takové, které nemuselo letět přes půl světa, protože transport a obaly jsou drahé a mnohdy úplně zbytečné.

domácnost, krize, finance, šetření, praní, homemade, prací prášek
Vyrobte si doma vlastní prášek na praní! Skvěle vám prádlo vypere a ještě přitom ušetříte peníze!

S oblečením je to podobné. Není potřeba mít narvané skříně, většinu z toho, co tam máte, stejně nenosíte. Zaměřte se raději na kvalitu, než na kvantitu a mějte šatník promyšlený a dobře kombinovatelný. Vždy budete vypadat dobře, oblečení vám vydrží déle a ve finále tím ušetříte.

Dalších 5 tipů na to, jak šetřit životní prostředí se dočtete na další stránce.

« PŘEDCHOZÍ

Monika

Jmenuji se Monika a na stránkách My všechny pro vás píšu o všem možném i nemožném. Od malička mě bavilo něco tvořit a nedokážu sedět jen tak s rukama v klíně. Miluji ten pocit, když mi pod rukama vzniká něco nového, pěkného a třeba i užitečného.