děti, rodiče, sourozenci, soupeření, výchova, příklad, mít rád
Sourozenecké soupeření dokáže v rodině nadělat pěknou neplechuFoto: Pixabay, pixabay.com

Na prvním místě pro nás rodiče je vědomí, že rivalita mezi sourozenci je úplně normální věc, a že v tom rozhodně nejsme sami. Hádky a žabomyší války mezi sourozenci jsou na denním pořádku ve většině domácností. Děti jsou děti a je jedno, jak jsou malé či velké. Na nás na rodičích je, aby jejich soupeření nepřerostlo v nenávist a žárlivost, která by je pak mohla provázet po celý život. Společně s odborníky a psychology jsme pro vás sestavili těchto 8 rad, jak naučit děti spolu vycházet a vnést tak pohodu do rodinného života.

1.Táhnout za jeden provaz

Pokud žijete s partnerem a nejste tak na výchovu dětí samy, máte to o poznání jednodušší. Máte dvoje nervy a dvojí trpělivost. Je ale velice důležité, aby jste byli s partnerem ve výchově za jedno. Pokud nepotáhnete za jeden provaz a váš pohled na výchovu dětí se rozchází, bude to těžké. Děti budou z vašeho dvojího přístupu zmatené a nebudou vědět, co je vlastně dobře a co už ne. Navíc jsou naši malí miláčci od přírody vynalézaví a budou hledat smyčky a díry ve výchově, které jim budou vyhovovat.

2.Základy slušného chování

Slušného chování lze docílit i mezi sourozenci. Děti ale musejí mít základ v rodinných hodnotách. Bohužel v dnešní době některé děti slova prosím, děkuji a omlouvám se prakticky neznají a pak se není čemu divit, že nedokážou být slušní ani k sobě navzájem. Proto jděte dětem příkladem a slušné chování jim vštěpujte od malička. Naučte je omluvit se jeden druhému, když si něco provedou a podat si ruce na znamení smíru. Vnesete tak domů klid, protože po žádné hádce už nebude ve vzduchu viset dusno.

škola, děti, školák, držení tužky, úchop
Drží vaše dítě správně pastelky? A proč je správný úchop tužky vlastně důležitý?

3.Zabavit je základ

Některé děti jsou od přírody živější a doma to potom vypadá jako na bitevním poli. Důvod je velice často úplně jednoduchý, děti se nudí. Vím, že jako rodiče máme spoustu povinností a starostí, ale děti nás potřebují. Potřebují náš čas, naši přítomnost a naše vedení. Živější děti nebo děti s poruchami chování mívají problém vydržet déle u jedné činnosti a jejich výchova je tak poněkud náročnější. Pokud máte doma právě takové děti, zatněte zuby a snažte se jim vymýšlet program, střídejte často zábavu a buďte jim nablízku a nápomocní. Nemusíte se ale hroutit, že kvůli hraní si s dětmi a jejich zábavě nebude dělat nic jiného. Naopak, přizpůsobte zábavu dětí svým povinnostem. Zapojte děti do běžných domácích činností už od malinka, aby neměli na nudu ani pomyšlení. Navíc si tak děti přirozeně zvyknout na to, že samo se nic neudělá a všude je potřeba přiložit ruku k dílu.

Panuje u vašich dětí sourozenecká rivalita nebo láska?

Moje děti se mají rádi a nikdy neperou35%
Moje děti se štěkají každý den13%
Moje děti se mají rádi, ale občas nějaká rozpře proběhne45%
Moje děti dělají, že se neznají6%
Celkem hlasů: 31
Anketa už skončila
« PŘEDCHOZÍ

Monika

Jmenuji se Monika a na stránkách My všechny pro vás píšu o všem možném i nemožném. Od malička mě bavilo něco tvořit a nedokážu sedět jen tak s rukama v klíně. Miluji ten pocit, když mi pod rukama vzniká něco nového, pěkného a třeba i užitečného.