Vzpomínáte, jak nás rodiče a učitelé prudili ať držíme tužku správně, že nás později, až budeme psát opravdu hodně, bude bolet ruka? Já ano a musím uznat, opravdu mě bolela. A tato vlastní zkušenost mi velí, naučit své děti držet tužku správně, aby neopakovali moji chybu. Věřím, že i vy chcete, aby se vaše děti naučili tužku správně držet, vždyť to ve finále není nic těžkého.

Jemná motorika je základ

Pokud vidíte, že vaše dítě drží tužku špatně, vytrvale ho opravujte. Musíte ale vědět, že je ke správnému úchopu tužky dostatečně motoricky vyspělé. Pokud dítě nemá vyvinutou jemnou motoriku, nebude tužku držet správně ani kdyby jste se na hlavu postavili. Takže společně s kreslením motivujte dítě také ke hraní si se stavebnicemi, ke skládání kostek, k zapínání knoflíků a zipů, k čemukoliv u čeho si bude jemnou motoriku procvičovat.

Kdy začít opravovat?

Děti začínají se svými prvními kresbičkami kolem druhého roku věku. Tady je ještě tolerance k držení pastelek veliká, právě kvůli nedostatečně vyvinuté jemné motorice. Můžete jim být ale nápomocní a pořídit jim trojboké silné pastelky, které ke správnému držení tužky napomáhají. Při výběru pastelek klaďte důraz na měkkost a kvalitu tuh, protože takové pastelky píší výrazněji a dítě na ně nemusí při kreslení přehnaně tlačit.

Kolem třetího roku dítěte je na místě začít si všímat jestli děti drží pastelky správně a pokud, ne, opravovat je. Pokud nepomohou trojboké pastelky, existují i speciální gumové návleky na tužky, které dítěti pomohou postavit na tužce prsty tak, jak mají být.

Mezi 4 a 5 rokem by už měl být úchop tužky stabilizovaný a správný. Pokud dítě drží tužku špatně ještě ve škole, může si zbytečně zadělat na problémy. Takové děti píši pomaleji a nesoustředí se na učení psaní písmenek nebo čísel, ale na to, aby drželi správě tužku nebo pero, protože paní učitelka to vyžaduje. Zbytečně tak zaostávají za ostatními spolužáky.

škola, vzdělanost, předškolák, školák
Co všechno by měl umět předškoláček při nástupu do základní školy?

Co je ještě důležité pro správné psaní?

Ruku v ruce se správným úchopem tužky jde i správné sezení a držení těla. Na místo, kde dítě sedí a píše, byste měli klást určité nároky. Školák potřebuje správný psací stůl a židli vhodnou na jeho výšku, úplně nejlépe rostoucí. Určitě není dobré, když píše u jídelního stolu vkleče na židli, stočený jako paragraf.

Umí vaše děti správně držet tužku?

Celkem hlasů: 27
« PŘEDCHOZÍ

Monika

Jmenuji se Monika a na stránkách My všechny pro vás píšu o všem možném i nemožném. Od malička mě bavilo něco tvořit a nedokážu sedět jen tak s rukama v klíně. Miluji ten pocit, když mi pod rukama vzniká něco nového, pěkného a třeba i užitečného.