4.Nastavte domácí pravidla
Nastavení pravidel v domácnosti je velice důležité a pro děti to platí dvojnásob. Děti potřebují vědět, že existují nějaké meze, za které se nesmí, a to i přesto, že tyto meze pak tuze rády porušují. Ruku v ruce s pravidly pak musí jít i tresty za jejich porušení a naopak odměny za jejich dodržování. Pokud děti vědí, že si musí každý večer před spaním uklidit rozházené hračky a věci v pokoji a neudělají to, máte plné právo udělit jim trest. Nebude zmrzlina nebo se nepojede na výlet a naopak, když se pravidla dodržují přicházejí na scénu odměny. Je jen na vás jakou formu zvolíte. Může to být nedělní výlet za to, že celý týden proběhl v pohodě, nebo sladká tečka po večeři.
U větších dětí bývají problémy trochu jiné, ale třeba pravidlo deset korun do kasičky za každé sprosté slovo, je naučí, že tak se doma opravdu nemluví, a že dodržování pravidel platí pro všechny.
Buďte v dodržování domácích pravidel důslední a nepolevujte.
5.Měřte všem stejným metrem
Konflikty mezi dětmi velice často vznikají ze žárlivosti. A za žárlivost mezi sourozenci mnohdy mohou i rodiče, když neměří všem svým dětem stejným metrem. Samozřejmě se musejí brát v úvahu věkové rozdíly mezi dětmi, své povinnosti by však úměrně k věku měli mít všichni. Stejně tak odměny či tresty.
Nevyčleňujte jedno dítě třeba proto, že je šikovnější a druhé ne. Že jedno se rádo přijde pomazlit a druhé mazlení nemusí. Když budete jedno dítě chválit a druhé ne, to druhé bude frustrované a bude na sourozence žárlit. Ukažte dětem, že je máte rádi všechny stejně, i když je každé jiné.
6.Řešení konfliktů
Když celý den posloucháte nekonečné hašteření dětí je těžké udržet nervy na uzdě. Trpělivost je však vaší zbraní v boji proti jejich soupeření. Buďte klidní při řešení hádek. Nechte je ať si mezi sebou menší věci řeší sami a buďte nápomocní při řešení jejich sporů. Buďte spravedlivý, nezávislý poradce a vyslechněte si vždy obě strany. Berte to tak, že děti se tím naučí řešit konflikty a to je pro jejich budoucí život velice důležitá věc.