domácnost doma, domov, úklid, čistot, klid, pořádek
Obývací pokojFoto: Pixabay, pixabay.com

Možná si teď říkáte, že uklidit a vytřídit věci je dobré, ale jak se vám posléze podaří nastavené minimalistické měřítko udržet? To je taky výzva, ale není to tak složité, jak se zdá. Nastavíte si pravidlo, že za každou nově koupenou věc, jednu starou vyhodíte. Tohle pravidlo je dobré udržovat, abyste za krátko nebyly tam, kde dnes.

Aloe vera, zdraví, krása, péče, vitamíny
Tuto rostlinu doma musíte mít! Zázrak jménem Aloe vera

Jdeme na to!

Podle Marie je úklid o dvou věcech: o vyhazování nepotřebných věcí a o uspořádání a uložení těch zbylých. Připravte se na delší proces, protože opravdu hloubkovou debordelizaci bytu nezvládnete za jedno odpoledne.

Marie radí :

– Začněte od oblečení, přes knihy, papíry a rozmanité drobnosti, až po suvenýry a věci sentimentální hodnoty.

– Nachystejte si krabice nebo pytle na vytříděné věci a rozdělte je do 3 kategorií: na prodej, na darování a na vyhození. Věci, které si chcete nechat, budete dávat stranou.

– Začnete tak, že všechno, ale opravdu všechno, snesete na jednu hromadu. Třeba na zem nebo na postel. Ať už je to oblečení ze skříně nebo knihy z knihovny. Nejspíš vám to množství věcí způsobí šok, ale to je podle Marie právě to potřebné, co vás nakopne k tomu, že si řeknete, že takhle to dál nejde a dáte se do třídění.

– Každou jednotlivou věc z hromady si vezměte do ruky a řekněte si, zda vám ta věc přináší radost. Úplně jednoduše, jestli ji máte rádi. Musíte se při tom ale odprostit od případné melancholie či výčitek. Teď se nehraje na to, že to bylo drahé a ještě to vynosíte například „na doma“. Věci na domácí nošení jsou samozřejmě důležité, ale pokud jste nějaké oblečení neměla na sobě celý rok, je velice málo pravděpodobné, že jej ještě někdy oblečete a zbytečně vám doma bude zabírat prostor.

– To stejné platí i u knih. Pokud víte, že se k té knize už nevrátíte, že vám neudělá radost si ji znovu přečíst, že se vám nelíbila, pošlete ji prostě ze svého domu pryč. Tento způsob třídění věcí, aplikujte na každý šuplík, skříňku či poličku, na každý kout své domácnosti.

šatní skříň
Šatní skříň by měla dýchát

Chce to mít řád

Metoda KonMari myslí i na následné ukládání věcí, které vám po této velké čistce zůstanou. Oblečení, které visí na ramínkách, by mělo být pověšeno zleva doprava od nejdelších a nejtěžších, tzn. kabátů a bund, přes svetry až po lehké halenky.

Ostatní oblečení Marie neskládá a nevrství na sebe do „komínků“, ale skládá je a vrství vedle sebe nastojato. Musíte mít ovšem oblečení poskládané podle Mariina způsobu, protože jen takto poskládané dokáže samostatně „stát“ a nebude vám padat, když vytáhnete pár triček z řady. Tento způsob je vhodný převážně do šuplíků, protože je více přehledný. Pokud tedy máte ve skříních klasické police, pořiďte si na takto složené oblečení krabice či úložné boxy. Je jasné, že každému tento způsob ukládání oblečení nemusí vyhovovat, ale uznáváme, že je velice přehledný.

Důležité je být šťastný

Mariina metoda úklidu domácnosti není jen o tom, jak domácnost vycídit a naprosto zminimalizovat. Je to hlavně o tom, jak navázat se svojí domácností „šťastný vztah“, o tom, že se budete cítit se svými věcmi dobře, protože vás budou obklopovat jen ty, které máte opravdu rádi.

Zdá se vám to přehnané? Nemusíte brát všechny její rady doslova. I my v redakci, jsme v knize našly rady, které bychom doma neaplikovaly. Každý ať si z nich vezme jen to, co mu vyhovuje. Za zkoušku to ale určitě stojí.

DALŠÍ »

Monika

Jmenuji se Monika a na stránkách My všechny pro vás píšu o všem možném i nemožném. Od malička mě bavilo něco tvořit a nedokážu sedět jen tak s rukama v klíně. Miluji ten pocit, když mi pod rukama vzniká něco nového, pěkného a třeba i užitečného.