domácnost doma, domov, úklid, čistot, klid, pořádek
Obývací pokojFoto: Pixabay, pixabay.com

Úklid jako smyl života?

Kdepak, taky si dovedeme představit lepší smysl života než jen úklid a zase úklid. Možná to není ani vaše životní radost, ale někdo to udělat musí, že? Dovedete si ale představit, že se uklízením živíte? Drobná japonka Marie Kondo milovala a miluje uklízení tak moc, že si ze své posedlosti udělala živnost. Napsala na téma úklidu několik knih, živí se jako úklidová poradkyně a je velice úspěšná. Je známá po celém světě a na její služby se stojí dlouhé fronty. My to zvládneme i bez její osobní konzultace a budou nám stačit její cenné rady z knihy.

Neberte to jako úklid, ale jako ulehčení života

Na začátek si musíme ujasnit, že tahle myšlenka úklidu „KonMari“ není o úklidu, jaký si asi hned představíte. Tedy, že vezmete kýble, smetáky a prachovky a jdete místnost po místnosti a smejčíte co to dá. Tento úklid je o, lidově řečeno, debordelizaci. O zbavení se věcí, které máte doma tak jaksi navíc a možná o tom ani nevíte. Nemáte totiž čas přemýšlet nad zbytečnostmi a díky chaosu, který ve vašem životě vládne, si to nejspíš ani neuvědomujete. Kdo by ztrácel čas přemýšlením nad věcmi, které se vám kupí v garáži a na půdě nebo ve skříních a v šuplících, když je na práci spousta jiných věcí. Je to začarovaný kruh. Když ale z toho kruhu vystoupíte, uděláte si čas a uděláte ten první a základní krok, bude vám líp. Uvidíte samy.

domov, doma, pořádek, nepořádek, uklizeno, úklid, pravidla
Dodržujte těchto 5 pravidel a nepořádek u vás doma nemá žádnou šanci

My sami jsme metodu KonMari vyzkoušeli v praxi a musíme říct, že ji může aplikovat u sebe doma snad opravdu každý. Stačí mít odhodlání alespoň něco z domácnosti vyřadit a nebýt žádný sběratel. Což chápeme, je někdy velký problém. Taky jsme bojovali s tím, že někteří členové rodiny hálili své věci stůj co stůj. Nemusíte ale brát úplně všechny KonMari rady úplně doslova, některé si zkrátka přizpůsobte podle sebe.

Je to velká výzva!

A před výzvami se nezastavíme, že ne? Tajemství úspěšného úklidu podle KonMari spočívá v tom, že si necháte pouze ty věci, které vám dělají radost a díky kterým, se cítíte dobře. Všechno ostatní musí pryč. Marie zastává názor, že jeden opravdu pořádně provedený úklid a debordelizace obydlí, postačí k tomu, aby se náš život obrátil k lepšímu.

Když se nad tím zamyslíte, je to vlastně úplně jednoduché, tak proč by to nemělo fungovat. Chce to jen najít si čas a chuť to zrealizovat. Nemůže to dopadnout špatně. Maximálně to na první pokus vzdáte, ale výsledek může být jen dobrý. Tak teď jen nebát se toho a vyzkoušet to. Protože jen v uklizeném a věcmi nepřeplněném bydlení, může člověk svobodně a klidně dýchat.

Jak nastolený pořádek udržet déle než týden se dočte na další stránce.

« PŘEDCHOZÍ

Monika

Jmenuji se Monika a na stránkách My všechny pro vás píšu o všem možném i nemožném. Od malička mě bavilo něco tvořit a nedokážu sedět jen tak s rukama v klíně. Miluji ten pocit, když mi pod rukama vzniká něco nového, pěkného a třeba i užitečného.