primule, prvosenka, petrklíč, jaro
Foto: PixabayFoto: Pixabay, pixabay.com

Když se začnou objevovat v obchodech, krásné a barevné „malé kytičky“, jak říká moje malá dcerka, snad každé srdce musí zaplesat. To moje rozhodně. Podle mě není nic lepšího, než po dlouhé zimě rozzářit svůj domov krásnou a barevnou kytičkou.

Nejsem velký zastánce řezaných květin. Podle mě by jim bylo lépe, kdyby mohly růst pěkně na záhoně a vím, že v tomhle myšlení nejsem sama. Nicméně donést si obchodu domů kytičku v květináči, tomu se rozhodně nebráním. Při správné péči vydrží rozhodně déle, než řezaná květina.

nachlazení, rýma, kašel, medicína, homemade, domácí výroba, citron, med, zázvor
Jak posílit svoji imunitu proti nejrůznějším bacilům a virům? Kupte si zázvor!

A Primulky na jaře hrají prim. Předhánějí se v barvách a člověk neví, kterou si koupit první. Jsou k sehnání v každém větším supermarketu a v každém větším, menším a i tom nejmenším květinářství. Jsou malé, milé, barevné a nestojí tolik, aby si je nemohl dovolit každý. Jsou ideální.

A propos, víte proč se Prvosenkám, Primulkám a Petrklíčům říká, tak je se říká? Protože jsou první. Jméno Petrklíč je odvozen od svátku sv.Petra, který se slaví 22. února a v přírodě se již najdou první nakvetlé rostlinky, které nám otevírají, jako klíč, jaro. Proto Petrklíče. Názvy Primule a Prvosenka znamenají to stejné, být první, které nám po zimě dělají radost.

Prvosenky hrají všemi barvami, foto: Pixabay

Nejvíce zastoupené jsou Prvosenky bezlodyžné

Je to přesně ten druh, který je na jaře v obchodech a který můžeme bez větších problémů pěstovat doma v květináči. Při správném výběru a péči nám vydrží opravdu dlouho a po odkvetu je můžeme zasadit na zahrádku do záhonku a příští jaro nám znovu vykvete.

Jakými pravidly se řídit při nákupu?

Při nákupu těchto kytiček vybírejte takové rostlinky, které mají pevné, krásně zelené listy beze skvrn. Když se zaměříte na květy, tak vybírejte takové, které mají ještě hodně poupátek, ne většinu rozkvetlých květů. Budou vám doma vykvétat postupně. Plně rozkvetlá rostlina vypadá určitě nejlépe, ale myslete na to, že když Primulka jednou odkvete všechny květy, už vám doma znovu nevykvete.

planeta Země, chránit, recyklace , pomoc, planeta B, den Země
Naše planeta bije na poplach a je potřeba jí pomoci! 10 jednoduchých tipů, jak může přispět každý z nás

Nezapomínejte se také podívat zespodu na květináč. Měli byste vidět bílé, nitkovité kořeny bez hniloby. Hlína v květináči by měla být tak akorát vlhká. Pokud je příliš suchá, svědčí to o tom, že rostlinka neměla dlouho vláhu a doma vám dlouho nevydrží, začnou jí usychat listy. Pokud je hlína naopak přemokřelá, začnou rostlince uhnívat kořeny a už ji nezachráníte.

Jak se postarat o Petrklíče doma se dozvíte na další straně.

« PŘEDCHOZÍ

Monika

Jmenuji se Monika a na stránkách My všechny pro vás píšu o všem možném i nemožném. Od malička mě bavilo něco tvořit a nedokážu sedět jen tak s rukama v klíně. Miluji ten pocit, když mi pod rukama vzniká něco nového, pěkného a třeba i užitečného.