Jsem protivná sama sobě, a aby toho nebylo málo, kromě toho vzteku, zlosti a únavy mám navíc ještě hlad. Hlad a chuť na cokoliv nezdravého a to takovou, že kdybych se dostala do nějakého fastfoodu nebo cukrárny, tak tam asi, slušně řečeno, sním úplně všechno. Ale protože to nejde, sním alespoň doma cokoliv, na co přijdu.
Taky se v těchto větách vidíte? Míváte tyto pocity taky? Jsem si jistá, že většina žen se v menší či větší míře v lecčem najde. A aby taky ne. Jsou to naprosto normální (můj muž by řekl, že normální určitě nejsou, ale já si stojím za svým), běžné pocity, které zažívají ženy na celém světě pár dní před menstruací. Máte je taky, že ano? Není se za co stydět. Premenstruační syndrom je přirozený a není to jen výmluva na nesnesitelné chování. I když to pánové asi těžko chápou, my za to zkrátka nemůžeme.
Můžou za to hormony
Premenstruační syndrom poznáte snadno. Jeho příznaky se objevují vždy jen a pouze před menstruací a jindy je nemáte. Premenstruační syndrom neboli PMS mají skutečně na svědomí hormony, a to konkrétně měnící se hladina progesteronu a estrogenu. Příznaky přicházejí zpravidla týden před očekávanou menstruací a projevují se různě. Od bolesti prsou a podbřišku, přes migrény, výkyvy nálad, emocionální nestabilitu až k zadržovaní vody, plynatosti a velké únavě. Všechny tyto příznaky jako zázrakem vymizí se začátkem menstruace.
Na premenstruační syndrom trpí už mladé dívky v počátcích menstruačního cyklu. Je to tím, že jejich tělo si teprve „zvyká“ a postupně s věkem se tyto nepříjemné projevy snižují a mohou docela vymizet. Ne však vždy. V dospělosti trpí příznaky PMS většinou ženy, které málo sportují, špatně se stravují, zažívají mnoho stresu nebo trpí psychickými poruchami, jako jsou třeba úzkostné stavy. Někdy tedy k tělesné pohodě v tomto období pomůže změna životního stylu, zdravá strava, pomalé cvičení, klid a žádný stres.
Jak si ulehčit?
Spousta lidí bere nepříjemnosti spojené s menstruací jako součást nějakého ženského údělu, který si žena musí vytrpět. Přitom to tak ale vůbec není. Existuje spousta metod, které nám mohou ulevit a nemusíme se bát svěřit se s tímto problémem lékaři. Naopak. Mnoho žen má tak nepříjemné a silné premenstruační příznaky, že tím trpí nejen jejich pracovní, ale soukromý život a tady je návštěva lékaře vždy na místě. Menstruace přichází každý měsíc a je přece úplně zbytečné kazit si díky ní spokojený život.
Na nepříjemné příznaky PMS nám pomůže především dostatek hořčíku, který zmírňuje křeče a je zodpovědný za spoustu procesů v těle. Dále pak ve vyšších dávkách vitamín D, který je vhodný doplnit do těla kromě pobytu na slunci také ve formě kapek, které vám může předepsat váš lékař.
Vyvážená strava a zdravý životní styl je základ všeho dobrého a tedy i menstruace. Jezte hodně čerstvého ovoce jako například jablka, banány, brusinky, borůvky, oříšky jako kešu, lískové a vlašské a také nezapomeňte na cvičení v mírném rytmu. Taková jóga je na dobu před menstruací ideální.
Ačkoliv to nezní vůbec dobře a někdy je to hodně těžké, měli byste se také vyvarovat nadměrné konzumaci slaných a sladkých potravin a také nepít kofeinové nápoje. Snížíte tak zadržovaní vody v těle a nepříjemné křeče, které právě kofein dokáže vyvolat. Místo kávy si dopřejte čaj z maliníku, který je pro ženské tělo výborný.
Co zabírá Vám na ty děsné stavy před menstruací? Napište nám.