prsa, rakovina prsu, ženy, nemoc, smrt, samovyšetření
Foto: Pixabay, pixabay.com

Chce to cvik a pravidelnost

Samovyšetření prsu není nic složitého. Chce to jen trochu cviku a hlavně pravidelnost, protože jen tak si včas všimnete případných změn od minulé prohlídky. Všímejte si veškerých změn, neobvyklých útvarů, bulek či začervenalých flíčků. Každá prsa jsou na pohmat jiná a vše závisí na struktuře mléčných žláz a podílu tuku. Vždy ale platí, že obě prsa by ve stejných částech měla být na pohmat přibližně stejná.

Jak si prsa vyšetřovat?

Prsa by se měla vyšetřovat pravidelně, jedenkrát za měsíc, v době těsně po skončení menstruace, tedy nejlépe 5-10 den menstruačního cyklu. Pokud z nějakého důvodu nemenstruujete, zvolte si nějaký, pro vás snadno zapamatovatelný den. Na samotné důkladné vyšetření je potřeba mít chvíli času, kdy vás nebude nikdo rušit a klidné místo se zrcadlem a místem, kam si lehnete.

1.Vyšetření začněte pohledem

Mějte ruce volně podél těla a v zrcadle pozorujte, zda se vaše prsa nějak nezměnila. Zajímá vás jejich velikost, tvar, všímejte si jestli nezpozorujete nějaká vpáčená místa, bouličky, fleky, rozšířené a vystouplé žíly a začervenalá místa.

Zvedněte ruce a prohlédněte si prsa ze všech úhlů, zda se na nich od minulé prohlídky něco nezměnilo. Nezapomeňte si prohlédnout také dvorce a bradavky, jestli z nich nevytéká nějaký výtok, krev nebo jestli nejsou vpáčené.

2.Po pozorovací části následuje část pohmatová

V této části se prsy vyšetřují v sedě nebo ve stoje a poté ještě vleže. Nejprve můžete buď stát nebo sedět, záleží jak je vám lépe. Pravou rukou si budete vyšetřovat levý prs a naopak levou rukou potom pravý prs.

Představte si, že je prs rozdělen na 4 části. Vyšetření začněte v horní vnitřní části. Prsty pravé ruky si krouživými pohyby prohmatejte tuto část levého prsu včetně dvorce a bradavky. Ty jemně mezi prsty promačkejte, zda nic nevytéká. Stejným způsobem si vyšetřete také vnitřní dolní část a horní i dolní vnější části prsu. Poté zvedněte ruku a pečlivě si krouživými pohyby vyšetřete ještě oblast v podpaží.

Stejným způsobem si pak levou rukou vyšetřete pravý prs a nezapomeňte na oblast podpaží.

Pro správné vyšetření prsů vleže si lehněte hlavou na polštář, levé rameno si podložte složeným ručníkem a levou ruku si dejte pod hlavu. Pravou rukou si vyšetřujte levý prs stejným způsobem jako předtím ve stoje, tady rozděleně na čtyři části a podpaží.

To stejné zopakujte s druhým prsem. Podložte si pravé rameno a pravou ruku dejte pod hlavu a levou rukou si vyšetřete pravý prs a podpaží.

prsa, rakovina prsu, ženy, nemoc, smrt, samovyšetření
Rakovina prsu nemusí být vždy jen hmatatelná bulka! Jaké jiné příznaky byste rozhodně neměla přehlížet?

Co dělat, když se vám něco nepozdává?

Pokud najdete v prsu nějaký útvar nebo na něm uvidíte nějakou změnu, navštivte co nejdříve svého lékaře. Gynekologa nebo i praktického lékaře a poraďte se s ním, jak postupovat dál. Nemusíte však podléhat panice, s největší pravděpodobností se jedná o onemocnění nezhoubné, tedy například neškodnou cystu. Je však na místě, aby vše posoudil váš lékař na základě dalších vyšetření.

Samovyšetření není náhrada mamografu

Myslete na to, že jakkoliv budete provádět samovyšetření prsů pravidelně a svědomitě, nenahradíte tím vyšetření na mamografu. V České republice existuje mamografický screening, na který má nárok každá žena nad 45 let a to jednou za dva roky. Žádanku na něj vám napíše váš praktický lékař nebo gynekolog. Je velice důležité se toho screeningu účastnit a na tyto pravidelné prohlídky na mamograf chodit. Jde o vaše zdraví. Každé mamografické vyšetření byste měla absolvovat v některém z mamografických center akreditovaným pro provádění screeningu a nejlépe pokaždé ve stejném.

Pokud jste mladší než 40 let, není pro vás preventivní mamografické vyšetření vhodné. Pokud u vás nastane problém s prsy, je pro vás určené vyšetření ultrazvukem. I toto ultrazvukové vyšetření byste ale měla absolvovat v některém z akreditovaných pracovišť screeningové mamografie.

Provádíte si pravidelně vyšetření prsou? Napište nám o tom a hlasujte v naší anketě.

Jak se staráte o svá prsa?

Pravidelně každý měsíc si dělám samovyšetření prsou24%
Samy si prsa nevyšetřuji, nechávám to jen na lékaři při gynekologické prohlídce34%
Ještě nikdy jsem si prsa nevyšetřovala31%
Samovyšetření prsu u mě odhalilo nádor10%
Celkem hlasů: 29
Anketa už skončila

Monika

Jmenuji se Monika a na stránkách My všechny pro vás píšu o všem možném i nemožném. Od malička mě bavilo něco tvořit a nedokážu sedět jen tak s rukama v klíně. Miluji ten pocit, když mi pod rukama vzniká něco nového, pěkného a třeba i užitečného.