rakovina prsu
Rakovina prsu je strašákem všech ženFoto: 123RF

Prevence je základ

Rakovina prsu nezná věková omezení a týká se tedy všech žen, bez rozdílu. A stejně jako u jiných onemocnění, je i u karcinomu prsu nejdůležitější prevence. Vždy je lepší problému přecházet, než jej následně řešit. Zdravý životní styl je tedy naprostým základem. Neméně důležité, v případě těžkých nemocí jakou rakovina bezesporu je, je jejich včasné odhalení a tím zahájení včasné léčby.

U nás v České Republice velmi dobře funguje rozvinutý systém screeningových vyšetření. Tyto vyšetření jsou hrazené státem a jsou tedy pro pacienty zdarma. Screening rakoviny prsu spočívá v tom, že každá žena nad 45 let je jednou za dva roky pozvána na preventivní mamografické vyšetření. Úspěšnost takovýchto pozvánek je kolem 63% a díky tomu je ročně preventivně mamograficky vyšetřeno na 700 tisíc žen. V rámci tohoto screeningového programu se daří zachytit karcinomy prsu v jejich časné fázi a pacientky tak mají velkou šanci na úspěšné vyléčení.

nedostatek spánku
Víme, co všechno se stane s vaším tělem, když budete málo spát. A kruhy pod očima jsou ten nejmenší problém

Nicméně ani celoplošný screening není všemocný a ne všechny ženy toto vyšetření, byť je zdarma, podstoupí. Navíc ženy mladší 45 let do něj zahrnuty nejsou. Tady tedy nastupuje hlavní důvod,proč bychom se měly o svá prsa starat samy a nenechávat vše na náhodě a na lékařích.

Včasné odhalení karcinomu je zásadní

Nahmatat si bulku v prsu je nejznámější příznak rakoviny prsní žlázy, který nás dovede do lékařské ordinace. Nutno podotknout, že ne vždy se jedná přímo o nádor. Bulka v prsu může být i nezhoubná, neškodná cysta, která se lehce chirurgicky odstraní. Není tedy na místě začít hned panikařit, ale vyčkat na lékařská vyšetření. V některých případech už ale může být bohužel pozdě. Včasná diagnostika je u každé rakoviny naprosto zásadní a má maximální podíl na tom, jestli člověk toto onemocnění překoná. Proto návštěvu lékaře nikdy zbytečně neodkládejte.

prsa
Neberme zdraví svých prsou na lehkou váhu

Kromě již zmíněné bulky v prsou, kterou můžete pohmatem najít, vysílá karcinom prsu i další příznaky, viditelné pouhým okem a rozhodně byste je neměly brát na lehkou váhu. Pokud některý z těchto příznaků na svých prsou objevíte, musíte neprodleně navštívit lékaře. Nezapomínejte, že včasná diagnóza je základem úspěchu. Svoje prsa tedy musíme pravidelně sledovat a všímat si, zda se na nich neudávají nějaké změny.

Jaké jsou příznaky rakoviny prsu?

Změny patrné na pohled:

 • změna velikosti prsu
 • důlky či prohlubně
 • vpáčená místa na prsou
 • pomerančová kůže
 • tvorba viditelných žil
 • změny na bradavkách a okolo nich
 • začervenání kůže
 • vyrážka
 • jakýkoliv výtok z bradavek

Příznaky patrné na pohmat:

 • bulka v prsu nebo v podpaží
 • zesílená tvrdá tkáň

Pamatujte, že jakákoliv změna na povrchu prsou může, ale nemusí být průvodním znakem rakoviny. Je určitě žádoucí nic nepodceňovat a svoje prsa pravidelně sledovat a pravidelně 1x za měsíc si také dělat jejich samovyšetření před zrcadlem.

Dávejte na sebe pozor a nebojte se sáhnout si na svá prsa. Může vám to zachránit život!

Sabina

Velmi ráda se o sebe starám, ráda hezky vypadám, a proto mám v redakci My všechny na starosti rubriku o Zdraví a kráse a Stylu všeobecně. Taky občas něco uvařím a když můj kulinářský výtvor projde nesmlouvavým redakčním hodnocením, představím vám ho v Receptech :-)