spánek, zdraví, krása, kruhy pod očima, obezita, nechuť, sex
Foto: Unsplash, unsplash.com

Spát potřebuje bez výjimky naprosto každý

Spánek. Jak sladce vám to zní? Jste milovníky spaní a odpočinku nebo je pro vás lenošení v posteli a dlouhý spánek jen ztráta času? Já jsem ten první případ. Milovnice spánku. Bohužel v praxi to vypadá tak, že nemůžu ztrácet čas a spím docela málo. Musím to změnit.

Ať tak či onak, spát musí každý člověk. Bez výjimky. Jen si to zkuste, pár dní skutečně nespat a dáte mi za pravdu, že takto fungovat se opravdu nedá. Únava vás překoná, ač se jí zuby nehty bráníte. A takový mikrospánek ve špatnou dobu, na špatném místě, může mít opravdu tragické následky.

Nespat několik dní dní je samozřejmě extrémní záležitost a moc nedoporučuju ji zkoušet. Co ale udělá s vaším tělem špatné, krátké nebo přerušované spaní, tak typické pro dnešní uspěchanou dobu? Krátkodobě se to jistě vydržet dá, ale z dlouhodobého hlediska si zaděláte na problémy, které určitě mít nechcete.

Dostatek spánku je velice důležitý pro normální fungování celého těla

Známe to všechny. Taková klasická záležitost dnešní uspěchané doby a životního stylu. Hromada práce a nedodělaných restů, spousta stresu a starostí, zdravotní problémy. Malinké děti, které se v noci často budí nebo i větší děti, které špatně spí. Příčina spánkového deficitu může být jakákoliv. Dejte si ale pozor, pokud je tento stav dlouhodobější záležitost. Hrozí vám totiž, kromě nekonečné únavy, také spousta dalších problémů.

Kolik hodin spánku potřebujete a kolik hodin je pro vás už málo, to jistě víte z vlastní zkušenosti. Někomu stačí spát 5 hodin a pro druhého je i 8 hodin spánku málo. Víte ale, co všechno se děje s vaším tělem, když máte opravdu dlouhodobý spánkový deficit?

domácí, výroba, diy, pleťová maska, domácí suroviny
Čistící pleťová maska jen ze 3 surovin! Vyrobte si ji v pohodlí domova ještě dnes!

Nezahrávejte si se svým zdravím

Některé projevy nedostatku spánku jsou „jen“ kosmetické. Všechny víme, co to je, mít tmavé kruhy pod očima a celkově unavenou, zašedlou a mdlou pleť. Při krátkém spánku se totiž naše pleť nestihne dostatečně zregenerovat a pokud tento stav trvá delší dobu, je to na pleti bohužel dost znát. Tento projev se ale naštěstí dá celkem snadno zamaskovat.

O poznání horší je to s naším celkovým zdravím. Na tom se nedostatek spánku projeví velmi výrazně a při jeho opravdu dlouhodobém nedostatku nám hrozí spousta zdravotních problémů. Máme oslabený imunitní systém a jsme tím pádem častěji nemocní. Takže pokud jste ve stádiu, kdy na vás sedne jakýkoliv bacil, který potkáte, vězte, že úprava spánku je pomoc číslo jedna.

Při dlouhém nedostatku spánku nad námi také visí hrozba zvýšeného krevního tlaku a riziko infarktu. A to také určitě nikdo z nás nechce. V neposlední řadě, při nedostatku spánku, přichází veliký strašák hlavně pro ženy a tím je větší chuť k jídlu a hlavně pak na sladké. Takové ty typické noční nájezdy na lednici. Zároveň máme zpomalený metabolismus, takže je zde velké riziko obezity. A to určitě hlavně my všechny ženy v žádném případě nechceme.

Jaká jiná rizika nám nedostatkem spánku hrozí se dočtete na další stránce.

« PŘEDCHOZÍ

Monika

Jmenuji se Monika a na stránkách My všechny pro vás píšu o všem možném i nemožném. Od malička mě bavilo něco tvořit a nedokážu sedět jen tak s rukama v klíně. Miluji ten pocit, když mi pod rukama vzniká něco nového, pěkného a třeba i užitečného.