voda, zdraví, zima, otužování,
Foto: PixabayFoto: Pixabay, pixabay.com

Abych věci uvedla na správnou míru. Já ne. Já led nerozbíjím a nelezu do ledové vody. Já se snažím otužovat doma pod sprchou. Myslím, že studená sprcha je takový dobrý kompromis. A navíc zima není stále a v létě, když se bazény a rybníky ohřejí, sprcha zůstává.

Takže vás dnes nepoženu plavat do rybníka, ale studenou sprchu po ránu spolu zvládneme, ne? Kdyby jste do toho se mnou šly (i pánové se samozřejmě mohou přidat, ono se to přece jenom ve dvou lépe táhne), měly byste vědět pár zajímavostí o tom, jaká pozitiva studení sprcha přináší.

Někdo se otužuje po ránu, někdo po fyzické aktivitě

A na každý pád jsou dobře oba případy. Po ránu je studená sprcha výborná na celkové probuzení a k nastartování metabolismu. Studená voda vám rozproudí krev žilách a aktivuje účinější spalování tělesných tuků. Otužování studenou vodou po fyzické aktivitě je dobré proti případným bolestem svalů nebo dokonce otokům. Zchladí rozehřáté tělo.

tipy, jablka, jablečný ocet, úklid, péče, domácnost, čistota
7+1 tip na využití jablečného octa jako pomocníka a návod, jak si ho jednuše vyrobíte i doma!

Proti infarktu i na podporu hubnutí

Celkové benefity otužování jsou jasně dané. Zlepší se vám imunitní systém a nepodlehnete tak často nemocem a nachlazení. Vaše tělo bude zvyklé na výkyvy teplot. Zlepší se vám kardiovaskulární systém. Jednoduše řečeno vám bude lépe proudit krev v těle a můžete tak díky tomu předejít infarktu a podobným nepříjemnostem. Díky rozproudění krve se nastartuje metabolismus a zlepší se spalování tuků. Ke zdravé stravě a pohybu tak máte dalšího pomocníka při hubnutí.

Pro správný tok lymfy

Studená voda také pomáhá k lepšímu fungování lymfatického systému. Ten potřebuje rozhýbat, aby mohla lymfa pracovat, tak jak má. Kromě fyzického pohybu tak můžete tok lymfy ještě více podpořit střídavým sprchováním teplou a studenou vodu. Tím dojde ke stahování lymfatických cév a lepšímu proudění lymfy. Váš organismus se tak lépe očistí od nežádoucích toxinů.

žena, sport, běh, cvičení, kondice
Proč je tak skvělé běhat? Vyženete z hlavy starosti a budete mít štíhlé tělo do plavek

Na vlasy a pokožku

Možná si říkáte, že studená voda je šokem pro pokožku. Dokáže ji ale napnout a stáhnout póry, které se jinak v teplé vodě naopak otevírají. To znamená jediné. Menší produkci mazu a potu.

Zvedne vám náladu

Nakonec to nejdůležitější co v dnešní době potřebujeme úplně všichni. Zvedne nám náladu a díky tomu vykročíme do dalšího dne optimističtěji. Protože co je lepšího, než dokázat sami sobě, že zvládnete to, co je pro spoustu lidí nepřekonatelné. Až poznáte ten pocit, který vás zaplaví, když vydržíte dopadání studené vody na své tělo. Řeknete si, že jste to měla zkusit už dávno. Zaplaví vás totiž vlna euforie a budete se cítit skvěle.

Tak co? přesvědčila jsem vás a jdete do toho se mnou?

Napište mi, budu se těšit 🙂

Monika

Jmenuji se Monika a na stránkách My všechny pro vás píšu o všem možném i nemožném. Od malička mě bavilo něco tvořit a nedokážu sedět jen tak s rukama v klíně. Miluji ten pocit, když mi pod rukama vzniká něco nového, pěkného a třeba i užitečného.