těhotenství, miminko, zdraví, návyky
Foto: Unsplash, unsplash.com

8.Dobře spěte

To se lehce řekne, ale hůř udělá, obzvlášť v posledních týdnech těhotenství, kdy už nevíte jak si lehnout, protože to není přes velké bříško vůbec pohodlné. Pokud spíte špatně v noci, dopřejte si odpočinek i během dne. Rozhodně nezahánějte únavu kofeinovými nápoji, to situaci jen zhoršuje a kofein není pro vaše miminko nic dobrého. Náš tajný tip je pořídit si kojící polštář. Není je výborný pomocník na pozdější kojení, ale využijete ho právě k lepšímu spaní. Podepřete si s ním záda a nohy. Je to taková poloha napůl na zádech a napůl na boku. A je to ta nejlepší poloha pro spánek s velkým bříškem, nikde vás nic netlačí.

9.Dopřejte si pohyb

Že není možné jen odpočívat jistě víte. Proto si v těhotenství nezapomeňte také dopřávat pravidelný pohyb. Choďte na procházky a na těhotenské cvičení. Kromě toho, že si zacvičíte, naučíte se také správné techniky dýchání, které jsou nesmírně důležité při porodu, protože vám pomohou zmírnit bolesti. Seznámíte se také s technikou cvičení pánevního dna, které je obzvláště důležité pro to, aby se po porodu dostaly vaše intimní partie opět do formy a nebyly povolené. Mohlo by to vést k nežádoucí inkontinenci, kterou určitě nechcete.

10.Udržujte se ve zdraví

Máme teď na mysli ochranu proti zbytečnému onemocnění. Často a důkladně si myjte ruce a vyvarujte se místům s velkou koncentrací lidí, kde je možnost, že něco chytnete velká. Obzvláště nebezpečné nemoci jsou neštovice, pásový opar nebo jiná kožní virová onemocnění. Tyto nemoci mohou vést ke špatnému vývoji plodu a v některých případech dokonce i k jeho úmrtí. Pokud tedy máte doma nebo v rodině malé dítě, které právě onemocní neštovicemi, nezbývá vám nic jiného než se mu důkladně vyhýbat.Sledujte svoji váhu. Příliš velký nárůst váhy v těhotenství budete posléze těžko shazovat a naopak příliš malý nárůst hmotnosti může vést k problémům s nízkou porodní váhou miminka.

Vyvarujte se také míst, kde by vám mohlo hrozit nebezpečí. Zapovězená je pro vás například sauna či vířivka, mohlo by totiž dojít k přehřátí vašeho organismu, a to může být v těhotenství hodně nebezpečné.

Nemusíte se obávat, rčení, že těhotenství není nemoc, je ve většině případů pravdivé. Samozřejmě se najdou výjimky, kdy žena těhotenství snáší těžce a možná jeho část musí strávit pod dozorem lékařů v nemocnici. Pokud ale dodržujete pravidelné lékařské prohlídky a víte, že je vaše těhotenství v pořádku, řiďte se zdravým rozumem a proplujete jím ve zdraví a na jeho konci budete odměněni tím nejhezčím dárkem, jaký vám život může dát.

DALŠÍ »

Monika

Jmenuji se Monika a na stránkách My všechny pro vás píšu o všem možném i nemožném. Od malička mě bavilo něco tvořit a nedokážu sedět jen tak s rukama v klíně. Miluji ten pocit, když mi pod rukama vzniká něco nového, pěkného a třeba i užitečného.