láska, svátek zamilovaných, valentýn, svátek, oslava
Foto: Rawpixel, rawpixel.com

Valentýnská historie

Vznik svátku svatého Valentýna se datuje již do 3. století našeho letopočtu, kdy v Římě vládl císař Claudius II. Ten jako veliký bojovník zakazoval vojáků, kteří sloužili v jeho armádě ženit se a zakládat rodiny. Byl přesvědčen, že manželství a rodina je budou odvádět od jejich práce a nebude se jim chtít bojovat za svého císaře.

Naštěstí pro tyto vojáky žil v této době kněz Valentýn, který přes všechny zákazy a příkazy lásce přál a vojáky s jejich vyvolenými ženami tajně oddával. Císař se to samozřejmě dověděl a kněze Valentýna dal zatknout. Podle legendy jej ve vezení navštěvovala žalářníkova dcera, do které se Valentýn zamiloval. V den své popravy, 14. února jí zanechal dopis s podpisem „Tvůj Valentýn“.

Valentýnská přání

Tím byl dán základ valentýnských milostných vyznání. „Valentýnky“ se ale rozšířily až mnohem později. Nejstarší dochovaná Valentýnka je z roku 1415 a jde o pohled s milostným vzkazem, který napsal vévoda Charles Orleánský své ženě při svém uvěznění v londýnském Toweru, kde nakonec strávil dlouhých 25 let. Tato valentýnka je dodnes uchována v londýnské knihovně.

V našich končinách se zvyk posílat valentýnky objevil až po roce 1989, kdy se nám otevřel svět a rozšířil se především mezi mládeží.

Lásku můžete projevit komukoliv, foto: Pixabay

Proč jej slavit?

Že nejde o žádný novodobý americký výmysl už teď víte. Pokud se ale stále rozmýšlíte, jestli jej slavit nebo ne, zkusíme vám ukázat proč jej slavíme my. Z našeho pohledu je to totiž úplně jednoduché.

Protože je krásné ukázat lidem kolem vás, že je máte rádi. Nemusí to být nutně jen partner, ale určitě s Valentýnem potěšíte i své rodiče, sourozence a děti. Ano, pojaly jsme Valentýna po svém a těší nás rozdávat radost.

V dnešním světě je potřeba si připomínat lásku, sounáležitost a radost z toho, že jsme spolu.

Valentýn jako prodejní artikl

Na Valentýna mají prodejní žně většinou restauratéři, květináři a cukráři. Taková romantická večeře ve dvou, květina a sladkosti, jsou nejčastějším dárkem. Hned v závěsu se pak drží spodní prádlo, parfémy, alkohol a romantické výlety.

Přestože je poslední rok všechno jinak a romantická večeře v restauraci nebo výlet za romantikou někam do hotelu jsou v nedohlednu, nesmutněte. Oslavu zamilovanosti si lze užít i jinak, v klidu, doma, se svými nejbližšími 🙂

Nejdůležitější je totiž láska!

Monika

Jmenuji se Monika a na stránkách My všechny pro vás píšu o všem možném i nemožném. Od malička mě bavilo něco tvořit a nedokážu sedět jen tak s rukama v klíně. Miluji ten pocit, když mi pod rukama vzniká něco nového, pěkného a třeba i užitečného.