1.Ukliďte, než někam odcházíte
Vylítnout z domu na poslední chvíli a nechat za sebou spoušť v podobě rozestlané postele – protože nebyl čas, vyházených věcí ze skříně – protože jste nevěděla co na sebe, a zaházené kuchyně – protože jste si musela uvařit kafe a nachystat dětem svačiny. Klasika, která vás netrápí hned, ale když přijdete odpoledne domů, tak vás vaše hnízdečko zrovna hezky neuvítá. Rámcový rychlý úklid těch věcí, které jsou vidět na první pohled, je prvním krokem k lepšímu dni. Ráno se vám to tak možná nezdá, ale odpoledne si poděkujete.
2.Dejte každé věci své místo
Tento bod souvisí s tím prvním. Vlastně by mu měl přecházet, protože uklízet se dá jen tehdy, když hned víte, kam která věc patří a nemusíte lítat nahoru, dolů, doprava, doleva a hledat, kam byste tu hromadu věcí, co jste posbírala, nejrychleji upíchla. Když má každá věc své dané místo, úklid je jednodušší, rychlejší, efektivnější a pohodovější.
3.Opusťe koníčky, které vás nebaví
Taky musíte zkusit všechno, co vidíte na Instagramu? Taky nakoupíte spousty propriet k vyšívání, drhání, korálkování, fitness, vaření a já nevím k čemu všemu ještě? No a pak zjistíte, že to asi nebude zrovna pro vás, že vás to moc nebaví. A stane se přesně to, co se stát nemá – věci putují do krabic a do sklepa nebo na půdu. Nebylo by lepší se jich rovnou zbavit? Pošlete je dál, určitě se najde někdo, kdo je využije lépe než vy.
4.Dejte pryč věci, které nepotřebujete
Je to těžké a pro sběrače všeho možného ještě těžší, ale pokud se nechcete časem brodit po kolena ve věcech, musíte se jich pravidelně zbavovat. Čas od času udělat velkou čistku a skutečně si ujasnit, co využíváte a co ne. Můžete si vzít na pomoc třeba Marii Kondo a její knihu Pořádek jednou provždy nebo moji oblíbenou Margaretu Magnusson a její knihu Životní úklid. Čistku můžete dělat najednou – to pokud máte dost času, nebo pomalu a postupně, třeba každý měsíc jednu místnost. Uvidíte, že bez zbytečných věcí se vám bude žít o mnoho lépe. To je fakt.
5.Dejte vašim věcem ultimátum
Dejte jim časový limit. Tímto časovým limitem myslím to, abyste věci, kterých se chcete zbavit, ale nevíte jestli je třeba ještě nebudete potřebovat, abyste je dali někam na neutrální půdu. Pokud si na ně v následujícím období – třeba půl roku, ale záleží na vás – nevzpomenete, můžete je s klidným srdcem poslat o dům dál.
6.Naučte děti sbírat si po sobě věci
Kdo máme děti, víme, co dovedou. Tam odkopnuté boty, tam bunda, tam batoh. Po cestě pak ještě potkáte svetr, kalhoty a možná taky ještě další věci. Čím dřív se děti naučí sbírat si po sobě svoje harampádí a dávat je tam, kam patří, tím lépe. Pro vás i pro ně. Jednou totiž budou taky dospělí a sami budou lamentovat nad nepořádkem, který udělají vaše milovaná vnoučátka.
7.Ustelte postele
Každé ráno si ustelte postel. Proč? Jednoduše proto, že postel zabírá v ložnici nejvíc prostoru a když bude pěkně ustlaná, bude se zdát ložnice hned uklizenější. Jednoduché a maximálně účinné.
8.Online papíry a pošta
Chodí vám domů reklamní letáky? A mohla bych je vidět? Ne, nemohla, letáky už máme jedině online a je to bezva. O dost papírů méně a to se počítá. Čím méně papírů a pošty ke třídění, tím lépe, to mi dáte jistě za pravdu. Cokoliv jde mít v online podobě, mějte to tak, ušetříte tím doma spoustu místa a sobě spoustu času.
9.Mějte uklizenou předsíň – vstupní prostor
Uklizená předsíň je vždy výhra. Za prvé vás mile přivítá, když přijdete domů a za druhé můžete s klidem přivítat i nečekanou návštěvu. Když totiž hosté jako první uvidí naklizenou předsíň, sem tam nějaký nepořádek či neuklizenou věc v obýváku přehlédnou.
10.Uklízejte si kabelku
Tak jako je uklizená předsíň hlavně pro hosty, tak uklizená kabelka je pro vás. Copak vás baví hledat pořád klíče nebo telefon a prohrabávat se milionem účtenek a dalších věcí v kabelce? Mě také ne, a proto ji jdu hned uklidit 🙂
Mějte se krásně a napište mi, co pomáhá k jednoduchosti vám 🙂