planeta Země, chránit, recyklace , pomoc, planeta B, den Země
Foto: Rawpixel, rawpixel.com

Takže, víte co může pro přírodu udělat jeden jediný člověk? Moc! Protože, když to udělá každý člověk, je v tom obrovská síla. Proto:

1.Šetřete vodou

Voda je důležitá, to je bez debat. Musíme si ale uvědomit, jak moc je důležitá. Bez vody by nebylo vůbec nic a proto je nenahraditelná. Pro člověka i pro přírodu. Proto zastavujte tekoucí kohoutky a místo plné vany si dopřejte sprchu, při které spotřebujete vody mnohem méně. Pračku a myčku zapínejte až když jsou plné a ne jen s pár kousky. Na zahradu si pořiďte sudy a nádoby na dešťovou vodou a tou pak své rostlinstvo zalévejte.

Představte si, že jsou na světě místa, kde voda už není vůbec…

2.Šetřete elektřinou

Můžete si říct, že šetřit elektřinou nemusíte, protože máte peněz dost a účet bez problémů zaplatíte. Šetřit elektřinu ale znamená mnohem víc, než jen snížit si výdaje. Čím méně elektřiny se musí vyrobit, tím méně se zatíží životní prostředí. A to je to oč tu běží přece.

planeta Země, chránit, recyklace , pomoc, planeta B, den Země
Naše planeta bije na poplach a je potřeba jí pomoci! 10 jednoduchých tipů, jak může přispět každý z nás

Tak vypínejte nepoužívané spotřebiče ze zásuvek a zhasínejte světla v místnostech, kde nejste. Každá troška pomůže.

3.Dejte červenou plastům

Neznamená to ale, že teď půjdete udělat pořádek a všechny krabičky, košíčky, pytlíky a vůbec všechno plastové z kuchyně vyhodíte. Ne. Správný směr je v tom, planetu ještě více nezatěžovat. To znamená maximálně využít to, co doma už máte a až budete potřebovat nové, poohlédnout se po něčem, co přírodě vyhovuje mnohem víc. Termohrnek místo plastových kelímků na kupovanou kávu, skleněná doplnitelná láhev na vodu místo plastové, krabička na oběd z domova místo donášky z restaurace, látkové nákupní tašky místo igelitek a tak podobně.

4.Recyklujte co můžete

Z předchozím bodem souvisí i další bod. Recyklace je umění najít nové využití pro staré věci. Zrenovujte nábytek, který doma máte namísto koupě nového, někdy stačí vnést domů trochu barvy, přestříkat rám starého zrcadla, fantazii se v recyklaci maze nekladou. Naopak. Čím větší fantazii máte, tím lépe.

domácnost, domov, prádlo, praní, homemade, prací gel, domácí výroba
Chcete prát levně a přírodně? Pak neváhejte a vyrobte si domácí gel na praní!

A pokud vám dostatek fantazie v tomto ohledu chybí a raději máte nové věci než předělávat staré, pak je pošlete na recyklaci k někomu jinému.

5.Nevyhazujte ale posílejte dál

Ano, pokud se sami na recyklaci necítíte nebo prostě jen některé věci už doma vůbec nechcete, pošlete je dál. Je spousta možností, jak nechtěné věci postoupit někomu jinému. Rozhodně se nemusí jen tak vyhodit na skládku. Existuje spousta bazarů, kde můžete své věci prodat, nebo se poptejte po okolí po nějaké charitě, kde si s vašimi věcmi určitě poradí a dají je těm, kteří je využijí.

6.Nakupujte rozumně

Další bod, který souvisí se všemi předešlými jen tento o nákupech. Nakupovat bychom měli s rozumem a rozmyslem. A tím myslím nákup všeho. Stejně tak jako když nakupujete nový spotřebič a rozmýšlíte se jaký koupit a jeho nákup plánujete, byste měli plánovat i nákupy oblečení a potravin.

rajčata, slaný koláč,
Upečte si dnes k večeři slaný rajčatový koláč. Je to rychlovka, která bude chutnat úplně všem!

V oblečení máme hlavně my ženy mnohdy co dohánět a musíme se učit neplánované nákupy držet na uzdě, nicméně i v módě se rozmáhá nakupovat s rozmyslem a hlavně oblečení, které vydrží víc než jen jednu sezónu. Stejně tak nákupy potravin je dobré plánovat a nenakupovat to, co nespotřebujete.

7.Neplýtvejte

Plýtvání jídla si zaslouží samostatný bod. Ročně se u nás vyhodí přes 30 kilogramů jídla na osobu. Jen si to představte, to je pořádný ranec jídla. A přitom není vůbec těžké začít nad jídlem přemýšlet a plýtvání omezit. V první řadě je důležité mít ve věcech pořádek, aby se vám nestávalo, že vzadu v lednici objevíte týden prošlý jogurt. Mimochodem ale ani ten vyhazovat nemusíte. Pokud mu na první pohled nic není, není nafouklý nebo na něm po otevření není plíseň a po ochutnání není kyselý, můžete ho spotřebovat do nějakého těsta na buchtu. Jde jen o to, chtít a umět si poradit. Vařit rozumně a spotřebovávat všechny zbytky.

Monika

Jmenuji se Monika a na stránkách My všechny pro vás píšu o všem možném i nemožném. Od malička mě bavilo něco tvořit a nedokážu sedět jen tak s rukama v klíně. Miluji ten pocit, když mi pod rukama vzniká něco nového, pěkného a třeba i užitečného.