děti, škola, zvědavost, učení, vzdělání, génius
Foto: Freepik, freepik.com

Přirozená zvídavost a snaha dělat to, co je baví, je všem dětem vlastní. Touží objevovat svět kolem sebe a dělají to rádi. Jen některé děti jsou však mimořádné v tom, že jdou až za hranice běžné zvídavosti.

Jak můžete poznat, že je vaše dítě mimořádně nadané?

1.Mají mimořádnou slovní zásobu

Mimořádně nadané děti obvykle začínají mluvit dřív než jejich vrstevníci a mají velice dobrou a hlavně velmi rychle rostoucí slovní zásobu. Překvapí vás slovními spojeními nebo slovy, o kterých budete přemýšlet, kde je jen mohli zaslechnout a jak jim můžou rozumět.

2. Rádi si lámou hlavu

Velice rády a velice snadno řeší nejrůznější hádanky a hlavolamy. Obrázkové, slovní či mechanické. Cokoliv nad čím může jejich mozek dumat.

3.Mají výbornou pamět

Snadno si pamatují veškeré informace a dokáží je pak dokonale využívat v praxi, aniž by je to někdo učil. Nemusejí se biflovat žádnou školní látku, učení jim jde samo.

4.Jsou zvídaví koumáci

Snaží se přijít všemu na kloub. Zajímají se o to, jak co funguje a mají ke všemu spoustu otázek. Jejich nejmilejšími knihami jsou nejrůznější encyklopedie a vědecké knihy.

5.Vyhledávají společnost dospělých lidí

Se stejně starými dětmi si moc nerozumí, vyhledávají společnost starších dětí a dospělých s nimiž mohou vést debaty. V dětském kolektivu se mnohdy necítí vůbec dobře a mateřská škola či první stupeň základní školy pro ně může být frustrující. Můžou mít pocit, že se jim nedostává dost poznatků a podnětů.

6.Baví společnost

Už od raného dětství vymýšlejí vlastní legrácky a vtipy. Promyšlené a opravdu vtipné. Dokáží být skvělí baviči.

7.Dokáží se ovládat

Dokáží ovládat své emoce. Vědí, že vztek či pláč jim nijak nepomůže a drží své pocity na uzdě. Jsou tak o mnoho vyspělejší než jejich vrstevníci.

Pokud se tedy vaše čtyřleté dítě zajímá o písmenka, protože si chce samo číst, nebo váš prvňáček rád pozoruje noční oblohu a hvězdy a má vesmír v malíčku, zbystřete. Je docela možné, že máte doma malého génia a je potřeba jeho nadání a intelekt rozvíjet.

Monika

Jmenuji se Monika a na stránkách My všechny pro vás píšu o všem možném i nemožném. Od malička mě bavilo něco tvořit a nedokážu sedět jen tak s rukama v klíně. Miluji ten pocit, když mi pod rukama vzniká něco nového, pěkného a třeba i užitečného.