peníze, finance, děti, šetření,
Naučit děti zacházet s penězi je důležitéFoto: Pixabay, pixabay.com

1. Dávejte kapesné

Podle vašeho uvážení, ale v rozumné míře a vzhledem k věku dítěte. Financím se můžou učit už školkové děti, takže se toho nebojte. Vysvětlete jim význam peněz, kde se berou a proč je od vás dostávají.

2. Ukažte jim, že peníze nerostou na stromech

Naučit děti, že bez práce nejsou koláče, na to není nikdy dost brzy. Vysvětlete jim, že ani kapesné se nedává jen tak. Ukažte jim, že by si svůj příjem měli zasloužit. Pomoc v domácnosti, úklid a slušné chování, by mělo být samozřejmostí, ale nikdy není na škodu je k tomu všemu trochu motivovat. Vy také pracujete, aby jste vydělávali. Ať si tedy také své kapesné zaslouží. Úměrně svému věku samozřejmě.

3. Motivujte je

Naučte své děti, že šetření a ukládání si peněz do budoucna je dobré. Ať berou šetření jako příležitost k tomu, být připraveni na něco nečekaného. Zkrátka že náhoda přeje připraveným a když se jim naskytne příležitost k dobré koupi, je dobré mít peníze v zásobě. Že tyto peníze mohou použít na něco, co si přejí.

děti, láska, sebevědomí, rodiče, rodina, výchova
Těchto 5 věcí bychom měli říkat svým dětem každý den!

4. Naučte je sestavit si finanční plán

Povídejte si s nimi o tom, co by si za své kapesné chtěli pořídit. Vysvětlete jim, jak funguje finanční plán a pomozte jim rozdělit jejich příjmy podle tohoto plánu. Už i malé děti pochopí, že když si polovinu peněz odloží stranou a neutratí ji, budou mít v budoucnu možnost koupit si za tyto naspořené peníze něco většího, co si přejí.

Větším dětem můžete založit jejich vlastní účet, na který budete kapesné posílat. Také jim vysvětlete výhodu spoření a případného spořícího účtu a můžete jim nabídnout nastavení limitu výběru na platební kartě. Tak předejdou neuváženému utracení všech svých peněz a šetření jim půjde lépe.

5. Ukažte jim váš rodinný rozpočet

Větší děti snáze pochopí finanční situaci na příkladu rodinného rozpočtu. Ukažte jim příjmy a veškeré výdaje. Ty pravidelné i ty nepravidelné, jako jsou třeba školy v přírodě, nákupy potřebného oblečení a bot. Vysvětlete jim, jak důležité mít finanční rezervu, právě na tyto nepravidelné nákupy, protože mnohdy může nečekaný nákup nových bot pěkně zamávat s měsíčním rozpočtem, ve kterém pak nejsou finance na zaplacení něčeho jiného. Kolotoč dluhů se může rozjet úplně jednoduše. Možná se vaši puberťáci budou divit, že udržet finance na uzdě není někdy vůbec jednoduché a jaké že vlastně životní náklady jsou.

6. Mějte nákupní seznamy a plaťte v hotovosti

Než vyrazíte nakoupit, sepište si nákupní seznam a přizvěte k tomu i děti. Nechte je ať se zapojují při běžných nákupech a v obchodě odškrtávají položky ze seznamu. Ať vidí, kolik co stojí a jak se dá ušetřit, když se nekupuje nic navíc. U pokladny pak plaťte v hotovosti a hlavně nechte děti ať si svoje nákupy platí samy ze svého kapesného. Placení v hotovosti vytváří vazbu mezi penězi a zbožím nebo službou. Děti si tak více uvědomí tok peněz a budou vědět, že nic nedostanou zadarmo.

děti, rodiče, rodičovství, výchova,
Víme, co nejlepšího ze sebe můžete do života předat svým dětem!

7. Naučte je psát si výdaje

Pokud si vedete svůj deník příjmů a výdajů, budete to mít jednodušší, předáte dětem svoji zkušenost. Pokud si ho teprve samy zakládáte, budete se učit s ním zacházet společně s dětmi. Je důležité, aby se naučili psát si do něj každý výdaj, každé lízátko, každou čokoládu, každé kino. Jen tak později zjistí, kam se jim peníze rozkutálely.

8. Vysvětlujte špatné finanční návyky

Vysvětlete svým dětem co to jsou špatné finanční návyky. Půjčky, dluhy, splácení. Jak snadné je dostat se do tohoto kolotoče a jak těžké je se z něj dostat. Vysvětlete jim také, že třeba kreditní karta, jakkoliv vypadá dobře, je taky jen půjčka, která se musí splatit.

9. Pomozte jim napravit jejich chyby

Nechejte vaše děti spravovat si finance sami, ale buďte jim nápomocní, když udělají chybu. Nekárejte je, ale vysvětlete jim situaci. Ještě o nic nejde, pořád se učí. Je lépe, když se ze své chyby poučí teď, než aby potom chybovali až budu dospělí a budou si platit své účty.

10. Buďte nápomocní i svým dospělým dětem

Pokud už máte dospělé děti, buďte jim vždy nablízku s nabídnutou pomocnou rukou. Podívejte se do svého svědomí, zda jste je vedli ke správnému zvládnutí financí nebo ne. Měli ve vás dobrý příklad? Pak možná nebude naškodu, když je necháte trochu se v jejich finančních problémech vymáchat. Příště si potom dají větší pozor. Na druhou stranu do problémů s penězi se může snadno dostat každý, tak jim buďte oporou. Projděte s nimi jejich finance, pomozte jim připravit plán do budoucna, plán na nápravu chyb a jejich úspěšné vyřešení s nimi oslavte.

Jak je to s financemi u vás doma? Dáváte dětem kapesné? Napište nám vaše zkušenosti

DALŠÍ »

Monika

Jmenuji se Monika a na stránkách My všechny pro vás píšu o všem možném i nemožném. Od malička mě bavilo něco tvořit a nedokážu sedět jen tak s rukama v klíně. Miluji ten pocit, když mi pod rukama vzniká něco nového, pěkného a třeba i užitečného.