Vánoce, tradice, Štědrý den,
Foto: Pixabay, pixabay.com

Vánoce dělají lidé a tradice

Dodržování tradic, jakýchkoliv, ne jen těch vánočních, je velice důležitá věc pro společnost i pro samotné rodiny. Tradice je něco, co nás spojuje a drží pohromadě. A nemusí jít jen o tradice staré, i když takové pouštění ořechových lodiček je úžasné, můžete si udělat své vlastní, rodinné tradice, které budou jen a jen Vaše.

U nás doma jsou třeba zvykem vánoční odpolední procházky za světýlky. Pěkně za šera a potom po tmě se procházíme naším okolím a pozorujeme ty krásně vyzdobené a svítící domy a zahrady a povídáme si o tom, co asi lidé uvnitř dělají a přejeme jim v duchu spoustu zdraví a štěstí. Oni nás sice neslyší, ale zázrak vánoční je o víře v dobro, a tak věřím, že když si navzájem budeme dobré věci přát, nemůže být zle.

Budou letošní Vánoce jiné?

Letošní situace je v mnoha rodinách a domácnostech trochu jiná než v předešlých letech. Mnohde je tento zvláštní rok o ztrátě zaměstnání a finančních jistot. Jinde je to ztrátách mnohem horších, o ztrátách blízkých lidí. Můžeme se nad tímto stavem vztekat a rozčilovat, ale nenaděláme s tím zhola nic. Nezměníme to a být naštvaní na celý svět ničemu nepomůže. Tyto špatné a ještě horší situace a životní pády zažívají lidé všude na světě. Nejsme v tom tedy sami, ale každý se s tím musí sám vypořádat a poprat.

Vánoce, dekorace, trendy, barvy
Jaké jsou trendy letošních Vánoc? Prim hraje zářivá luxusní elegance nebo naopak přírodní pojetí vánočních ozdob

Být ve špatné situaci a vidět vše kolem černě je jednoduché a buďme upřímní i zcela logické. Mnohem těžší a odvážnější je zůstat pozitivní za všech okolností. Zaujmout optimistický postoj, kdy nám negativní věci nemohou ublížit a věřit, že brzy bude lépe.

Každé Vánoce mohou být krásné

Snažme se tu všude přítomnou negaci k sobě vůbec nepouštět a udělejme si i ty letošní Vánoce krásné. Zkusme je pojmout skromněji a s pokorou, takové jaké byly dřív. Pod stromečkem přece nemusí být hromady dárků, stačí pro každého něco málo. Nemusíme utrácet peníze zbytečnosti, ale můžeme si dopřát pro změnu klidně i něco praktičtějšího.

I ty děti to pochopí, když jim situaci rozumně a vzhledem k věku vysvětlíte. Ukažte jim, že o Vánocích je důležité zůstat pozitivní, pokorný a hlavně zůstat spolu. Udělejte si své Vánoce podle sebe, podle svých možností a podle svých přání, ne podle toho, že by to mělo být tak nebo onak.

Máte nějaké své rodinné tradice, které tak nějak samy vznikly postupem času? Které jsou jen Vaše? Tak si je nenechte ničím a nikým vzít a předávejte je svým dětem!

Monika

Jmenuji se Monika a na stránkách My všechny pro vás píšu o všem možném i nemožném. Od malička mě bavilo něco tvořit a nedokážu sedět jen tak s rukama v klíně. Miluji ten pocit, když mi pod rukama vzniká něco nového, pěkného a třeba i užitečného.