komár, repelent, ochrana, péče, zdraví
Foto: Pixabay, pixabay.com

Neznám nikoho, kdo by měl komáry rád. Jakmile začnou hrozivě bzučet kolem nás, bere každý útokem drogerie a lékárny a nakupuje protikomáří přípravky. Těžko říct, kdo si na nich přečte etikety a přemýšlí o jejich složení. Touha odpudit otravné komáry je tak veliká, že je nám to v tu chvíli asi úplně jedno.

Přitom složení většiny repelentů je mnohdy celkem děsivé. Obsahují spoustu chemických a pro tělo toxických látek, včetně pesticidu zvaného DEET, který může člověku způsobit problémy s dýcháním či koordinací těla, podráždění pokožky a má také neblahý účinek na lidský nervový systém. Výrobci takovýchto produktů, které DEET obsahují, doporučují, aby se tyto výrobky nepoužívaly pod oblečením nebo na poškozenou kůži. Přípravek se má navíc smýt, pokud už není potřeba jeho účinek.

Vyměňte chemii za přírodu

No řekněte sami, jestli si i nadále chcete na sebe dobrovolně stříkat takovou chemii nebo raději vyzkoušíte přírodnější variantu repelentu. Pokud jste pro tu druhou možnost, mám pro vás tip na repelent, který si snadno vyrobíte doma pouze ze dvou surovin, které jsou běžně dostupné v každém supermarketu.

Na repelent proti komárům budete potřebovat:

30-40 ks koření hřebíčku

1 láhev Alpy o obsahu 200ml

Jak na jeho výrobu?

Samotný postup výroby je velice jednoduchý. Hřebíček naložíte do Alpy a necháte ho v ní louhovat týden až dva. Poté Alpu slijete do láhve s rozprašovačem a můžete repelent používat na vašich toulkách přírodou i na zahradě. Po slití Alpy můžete už použitý hřebíček zalít novou dávkou Alpy a nechat tak louhovat další várku repelentu.

Chcete si bez obav užívat posezení na zahradě? Poradíme vám, jak se zbavíte otravného hmyzu

Při používání tohoto domácího repelentu se nemusíte bát nanést ho přímo na kůži. Většinou stačí potřít si jím zápěstí, krk a odhalené nohy a komáři se vám vyhnout obloukem, protože jim nebudete vonět.

Repelent si můžete také nastříkat rovnou na oblečení. Pozor ale v případě světlého oblečení, kdy vám Alpa, díky hřebíčku zbarvená dohněda, může světlé oblečení obarvit!

Tip na zahradní posezení

Závěrem dnešního tvořícího okénka pro vás mám tip, který využijete při zahradních posezeních, piknicích nebo večerních balkonových a terasových dýcháncích.

Na komáry obecně platí vůně citrusů a hřebíčku. To nemají v lásce. A tak není nic jednoduššího než tyto dvě věci spojit dohromady a na stůl dát talíř s rozkrojeným citronem nebo limetkou s napíchanými hřebíčky v něm. Pro vás to bude vůně velice příjemná, ale těm malým bzučícím otravám pokazíte chuť.

Monika

Jmenuji se Monika a na stránkách My všechny pro vás píšu o všem možném i nemožném. Od malička mě bavilo něco tvořit a nedokážu sedět jen tak s rukama v klíně. Miluji ten pocit, když mi pod rukama vzniká něco nového, pěkného a třeba i užitečného.