Není to o sladkosti krve
Moje babička mi vždycky říkala, že na mě jdou komáři proto, že mám sladkou krev, a že jim zkrátka chutnám. Dnes už vím, že tomu tak není. Komáři totiž nedokáží rozeznat kvalitu lidské krve, tedy ani to, jestli je sladká nebo ne.
Co ale dokáže tento malý otravný hmyz poznat je to, který člověk mu voní. Komáři se totiž řídí lidským tělesným pachem. Přitahují je lidé, kteří se potí. Pach bakterií rozkládajících se na lidském těle je pro ně jako magnet. A jelikož každý lidský pot je cítit trochu jinak, mají i komáři své oblíbence. Vůně našeho těla je tedy důvodem, proč někoho komáři vysávají více a jiného méně.
Alergická reakce
Komáří štípnutí není nic příjemného, co si budeme povídat. Proč ale pro někoho znamená jen červenou tečku na kůži a druhému bodnuté místo napuchne jako balón?
Horší reakci na bodnutí komárem mívají obecně děti, ale i u citlivějších dospělých lidí to může být problém. U dětí je reakce jednoznačně daná tím, že ještě nemají dovyvinutý imunitní systém a s věkem se problém s komářím bodnutím zlepšuje. Svědivá reakce a otok na místě bodnutí je totiž reakce těla na alergen, který se do něj dostal.
Při bodnutí od komáří samičky se nám do těla dostávají také komáří sliny, které jsou pro naše tělo alergenem. A jako s každým alergenem se naše tělo musí nějak vypořádat. U někoho je tedy alergická reakce a s tím spojené svědění a napuchnutí horší, než u jiného.
Jak se bránit
Úplně nejlepší je samozřejmě nenechat se poštípat, jenže jak všichni víme, nežijeme v bublině a komárům se úplně vyhnout nedá. Na obranu proti komárům používáme nejrůznější repelenty. Na tělo a oblečení ve spreji a domů repelenty určené do elektrické zásuvky. Co všechno obsahují všechny tyto prostředky se nejlépe dočtete přímo na nich. A že to není vůbec nic zdravého musí být každému jasné. Ale kdo chce, najde si zdravější, přírodnější alternativu repelentů a do oken dá sítě proti hmyzu. Přírodní repelent proti komárům najdete například zde .
Co dělat, když už si nás komár našel
Hlavní je postižené místo neškrábat!
Vím, to se lehce řekne, ale hůř udělá, protože to úporné svědění se nedá vydržet. Hlavně u dětí je to problém. Škrábání je ale vůbec to nejhorší, co můžete své poštípané pokožce udělat. Pamatujte si, že čím víc se budete škrábat, tím víc to bude svědit, protože si roznesete komáří sliny z místa poštípaní ještě dále na kůži a vaše tělo bude proti nim ještě více bojovat. A to znamená ještě horší svědění.
Léky proti alergii a postižená místa chladit!
Proti svědění pomáhají klasické léky proti alergii nebo-li antihistaminika. Buď ve formě orální tedy prášky nebo gely na potíraní. Postižené místo je nejlepší co nejrychleji zchladit. Tím zabráníte rozšíření toxinů do těla. Na štípance tak platí přikládat kostku ledu, nebo proud studené vody.
Zkuste babské rady
Ze starých babských rad se nám na štípance od komárů osvědčilo přikládání rozkrojené cibule nebo citronu. A pak také obklady z tvarohu, jogurtu či octa, které dokážou vytáhnout horkost z postiženého místa.
Není také na škodu mít po ruce tea tree olejíček. Postižené místo jím můžete potřít a dobře zabírá také dětský tekutý pudr.