Vánoce, tradice, Štědrý den, úklid
Foto: Pixabay, pixabay.com

Přesně tak. Jak se říká: Na každém šprochu, pravdy trochu, takže si to nepokazme a vánoční tradice dodržujme. A když k nim přidáme ještě nějakou naši soukromou rodinnou, bude to jen dobře.

5+1 tradice, které se na Štědrý den dodržují v rodinách nejčastěji

1.Žádný úklid a praní

Pokud jste nestihli velký předvánoční úklid, rozhodně to nedohánějte na Štědrý den. V tento den se nesmí uklízet, zametat, prát prádlo a žádné prádlo ani nesmí doma viset. Proč? Za prvé byste si z domu vyhnali (vymetli) štěstí a za druhé byste do domu přivolali smrt (visící prádlo). Tuto tradici dodržujeme velmi rády.

2.Celodenní půst

Dříve bylo zvykem se na Štědrý den postit. Tedy až do slavnostní večeře nejíst žádné jídlo. Kdo to vydržel, ten večer za odměnu uviděl zlaté prasátko. Tuto tradici si v některých rodinách přizpůsobili k obrazu svému, a tak se někde nejí po celý den vůbec nic, někde je zapovězeno pouze cukroví a někde se vyhýbají masu. Zda měl někdo to štěstí a skutečně zlaté prasátko viděl, to se bohužel nevíme, takže nezbývá než půst vyzkoušet osobně.

Vánoce, tradice, Štědrý den,
Zahoďme negaci a pesimismus a udělejme si i ty letošní Vánoce krásné a nezapomenutelné!

3.Lití olova a pouštění lodiček

Kdo miluje český film Pelíšky stejně jako my, jistě se mu vybaví lití olova v podání Jiřího Kodeta. Nezapomenutelné, stejně jako celý film. Litím olova se lidé pokoušeli věštit budoucnost. Také lodičky ze skořápek ořechů jsou oblíbenou formou věštění budoucnosti. Využijte nadšení dětí a vyrobte si lodičky se svíčkou sami doma. Stačí Vám k tomu skořápky z ořechů a dortové či jiné malé svíčky. Na Štědrý den potom každý člen rodiny zapálí svojí svíčku a pustí ji ve velké míse na vodu. Komu se svíčka drží při kraji, zůstane příští rok doma, komu odpluje od kraje pryč, ten se podívá do světa. Pozor na to, když svíčka zhasne, není to dobré znamení.

4.Štědrovečerní stůl

Že je Štědrý večer výjimečný dokládá i slavnostně prostřený stůl. U něj by měl sedět vždy sudý počet lidí. Pokud je vás lichý počet, prostřete další talíř, pro náhodného hosta. Před začátkem večeře si pak připravte všechno, co budete potřebovat a konzumovat, ať máte vše při ruce. Vstávat od Štědrovečerní večeře se totiž nevyplácí. Podle tradice ten kdo vstane, za rok se k němu již nevrátí.

5.Devatero jídel

Na Štědrovečerním stole by podle tradice mělo být devatero druhů jídel. Našim předkům tak na stole nechyběl, kromě jiného například také chléb, jablka, ořechy, hrách a další pochutiny. V dnešní době, kdy se tato slavnostní večeře nese ve znamení polévky a kapra s bramborovým salátem, nahrazuje tuto tradici spíše devatero druhů cukroví.

6.Krájení jablíček

Po Štědrovečerní večeři bylo v dřívějších dobách ve zvyku krájení jablíček. Někde rozkrajoval každý člen rodiny své, někde pouze hospodář krájel jedno za celou rodinu. Jablíčko se krájí napříč a když se uprostřed objeví krásná hvězdička z jádřince, znamená to štěstí a zdraví po celý další rok. Pokud ovšem najdete jádřinec černý nebo dokonce červavý, může to znamenat nemoc a když je jádřinec do kříže, je na obzoru dokonce smrt. Proto vybírejte na krájení pouze ta nejhezčí jablíčka.

Dodržujete některou z těchto tradici? Napište nám a mějte krásné a ničím nerušené Vánoce 🙂

Monika

Jmenuji se Monika a na stránkách My všechny pro vás píšu o všem možném i nemožném. Od malička mě bavilo něco tvořit a nedokážu sedět jen tak s rukama v klíně. Miluji ten pocit, když mi pod rukama vzniká něco nového, pěkného a třeba i užitečného.