domov, čistota, citron, ocet, čistící prostředek, diy, homemade
Foto: freepik

Můžete ho používat úplně v celém domě. V kuchyni, koupelně, na toaletě a dokonce je vhodný i na omývání dětských hraček.

Můžete jej přidat do praní a ve finále poslouží i jako osvěžovač vzduchu, protože místo octa je cítit jen svěží citrusová vůně.

Finančně vás tento čistící prostředek určitě nezrujnuje, protože cena octa se pohybuje v řádu korun a citrusové slupky jsou odpad, který by jinak skončil v koši.

Jak vidíte vyrobit si vlastní citrusový čistič se určitě vyplatí. Samozřejmě, že čistič můžete vyrobit i v menším množství, než máme uvedeno – třeba z poloviny dávky. To už záleží jen na vás. Takže vzhůru do toho.

Nevyhazujte slupky z citronů …. foto: Freepik.com

Na výrobu domácího citrusového čističe budete potřebovat:

1 litr běžného octa (můžete použít i jablečný, ale je dražší)
slupky z citronů, pomerančů, limetek či mandarinek
zavařovací sklenici s víčkem

To je všechno 🙂

Výroba čističe je stejně tak jednoduchá jako jeho složení.

Citrusové slupky natrhejte na menší kousky a naplňte jimi zavařovačku.

Vše zalijte octem, tak, aby byly slupky celé ponořené. Dobře uzavřete sklenici, dejte ji na nějaké tmavé místo a nechte působit přírodu.

Slupky se musejí louhovat v octu minimálně 14 dní, ale nic nezkazíte ani když je necháte ve sklenici klidně měsíc. Po celou dobu ale musíte kontrolovat, že jsou všechny slupky celé ponořené, protože jinak by začaly plesnivět a to by celý proces výroby zničilo. Je dobré si při založení čističe, udělat poznámku s datem, aby jste věděli, za jak dlouho se můžete těšit na výsledek.

Po uběhnutí doby máčení jednoduše slijete tekutinu do jiné zavíratelné sklenice, vyhodíte slupky a máte hotový čistící koncentrát.

Jak postupovat dále?

Domácí citrusový čistič máte hotový a můžete jej začít používat.

Pro čistění běžných povrchů si jej nařeďte s vodou do rozprašovače v poměru 1:1 a vždy po nastříkání nechejte chvíli působit. Toto platí hlavně všude tam, kde je tvrdá voda a musíte si poradit s odolným vodním kamenem. Na umývání velkých ploch podlahy nalijte dcl koncentrátu přímo do kbelíku s vodou.

Napište nám vaše zkušenosti s domácími čistícími prostředky. Budeme se těšit 🙂

Monika

Jmenuji se Monika a na stránkách My všechny pro vás píšu o všem možném i nemožném. Od malička mě bavilo něco tvořit a nedokážu sedět jen tak s rukama v klíně. Miluji ten pocit, když mi pod rukama vzniká něco nového, pěkného a třeba i užitečného.