Předtím, než se se zimním oblečením rozloučíme, ho musíme náležitě na jeho cestu do krabice připravit. Jinými slovy ho musíme vyčistit a vyprat. Jak na to, aby se nám naše milované zimní kousky nezničily?
Jak prát jemné věci
Hlavně opatrně a poctivě. Tím poctivě myslím hlavně poctivě číst štítky a etikety se symboly praní. Každé oblečení je musí mít a rozhodně bychom je neměli opomíjet. Dočteme se na nich vše, co je praní a sušení potřeba. Který kousek oblečení musí do čistírny, se kterým si poradí pračka a který musíme vyprat v ruce.
Piktogramy na cedulce
Symbol přeškrtnuté vaničky nám hlásí, že s oblečením musíme do čistírny. To se v případě šál, čepic nebo svetrů nestává, ale je dobré to vědět.
Vanička s číslem udává, že oblečení může do pračky a kolik stupňů můžeme použít.
Vanička s rukou znamená, že se vrhneme na praní v ruce. A to je v případě vlněných či kašmírových svetrů a čepic to úplně nejlepší.
Nízká teplota a žádné tření
Pro ruční praní si připravte vaničku nebo lavor s napuštěnou vodou o teplotě maximálně 30 °C.
Do vody dejte odměřenou dávku tekutého pracího prostředku. V případě vlněných i kašmírových věcí je nejlépe použít přípravek s lanolinem určený přímo pro praní těchto choulostivých materiálů. Pokud jej nemáte můžete použít i jemný dětský šampon.
Rukou vodu načechrávejte, až se na ní vytvoří pěna a ponořte do ní prádlo. Perte nejlépe každý kus zvlášť, aby se o sebe zbytečně netřely. Jemně máchejte prádlem ve vodě, žádné drsné a hrubé mnutí.
Po vyprání vodu vylijte a napusťte čistou, ve které prádlo opět jemně vymácháte. A toto máchání v nové čisté vodě opakujte, dokud prádlo nezbavíte všeho pracího prostředku.
Sušení na rovné ploše
Stejně jako ruční praní vyžaduje opatrnost a čas, sušení je také trochu náročnější, především na čas a místo.
Po vytažení z vodní lázně prádlo jemným mačkáním zbavte přebytečné vody. Rozložte ho na rovné ploše na ručník a zabalte do ruličky jako štrůdl. Tímto mačkáním z něj dostanete ještě víc vody a následné sušení bude kratší.
Jemné prádlo nikdy nevěšte. Vlákna by se vytahala a už by se do původního tvaru nedostala. Vždy jej proto sušte rozložené na rovné ploše. Sušit na sušáku vodorovně rozložené na ručníku je to nejlepší.
Sušák dejte na větrané místo, ale nikdy ne na přímé slunce. Sluneční záření, jakkoliv ještě není silné, by jemná vlákna mohlo poškodit.
Podle potřeby prádlo otáčejte a měňte ručník za suchý.
Jak vidíte, prát jemné prádlo vyžaduje sice trochu cviku a času, ale za ten pocit mít na sobě teploučký jemný kašmír nebo vlnu to rozhodně stojí!