obleceni z druhé ruky, second hand
Foto: Freepik, freepik.com

Second handy už nějaký ten pátek zažívají boom. Dávno už ztratili nálepku smradlavých krámků s těmi nejhoršími módními kousky, které kdesi na západě lidé vyhodili. Dávno už necítíme stud v sekáčích nakupovat, ale naopak se pyšníme ukázkovými úlovky oblečení, které jen tak někdo nemá.

Protože ale veškeré dovážené oblečení, které plní second handy prochází chemickou úpravou, aby se v něm nehromadily plísně a bakterie, je oblečení ze sekáče typicky cítit. Některé jen lehce, ale některé víc. Proč? Protože zkrátka některé materiály načichnou víc než jiné.

Jak tedy ten typický sekáčový puch z oblečení dostat?

Možností je několik. Připravte se ale na to, že jich budete muset vyzkoušet možná víc, protože někdy se ten puch drží a ne a ne se ho zbavit.

Jak tedy zacházet s právě přineseným sekáčovým kouskem?

1. Pryč od ostatního prádla

Skladujte ho a perte odděleně od běžného oblečení, aby vám nenačichlo i to ostatní.

2. Ocet pro dezinfekci

Vyperte ho vícekrát a do praní přidejte více prášku. Místo klasické aviváže dejte ocet, protože ten vám prádlo nejen změkčí, ale i dezinfikuje.

3. Lázeň v sodě a octu

Pokud nepomůže vylepšené praní, naložte oblečení do horké vody (samozřejmě takové teploty jakou materiál snese – řiďte se cedulkou s pracími symboly) smíchané s jedlou sodou a octem. Nechte ho naložené klidně celý den nebo přes noc a pak vyperte.

4. Lázeň v aviváži

Můžete také vyzkoušet oblečení namočit do klasické aviváže, nechat ho namočené přes noc a následně vyprat. Někdy aviváž sekáčový puch přebije.

5. Zkuste mráz

Oblečení můžete také nechat vymrznout. Buď v plastovém sáčku v mrazáku nebo v zimě venku na šňůře. Klidně několik dní.

6. Vyčichnutí vodkou

Můžete zkusit také vodku. Bezbarvou vodku smíchejte s vodou v poměru 1 díl vodky a 2 díly vody. Nalijte do rozprašovače a nastříkejte na oblečení. Jakkoliv se to může zdát divné, alkohol chytá pach a rychle se vypařuje, nechte tedy nastříkané oblečení vyvětrat a potom klasicky vyperte.

Máte nějaké své jiné osvědčené fígly na sekáčové kousky?

Podělte se o ně s ostatními v naší diskuzi.

Monika

Jmenuji se Monika a na stránkách My všechny pro vás píšu o všem možném i nemožném. Od malička mě bavilo něco tvořit a nedokážu sedět jen tak s rukama v klíně. Miluji ten pocit, když mi pod rukama vzniká něco nového, pěkného a třeba i užitečného.