Foto: Pixabay, pixabay.com

Kde se vzalo Blue Monday?

Blue Monday nebo-li Skleslé pondělí, je právě dnes. Oficiálně je takto označováno vždy třetí pondělí v lednu. Jak vzniklo Blue Monday? Jednoduše jako marketingový tah jedné cestovní kanceláře, která chtěla zvýšit prodej svých letních zájezdů. Co totiž dělat lepšího uprostřed zimy, než si objednat letní pohodu a těšit se na ni, že?

Skutečně jde o nejdepresivnější den?

Nejdepresivnější den roku je pravda trochu zavádějící název, protože s depresí jako nemocí tento den spojený není. Jde spíš o běžné lidové vyjádření smutného, skleslého a úzkostného stavu. Lékařský termín deprese závisí na délce a hloubce prožívání těchto stavů.

Proč zrovna tohle pondělí?

Na výpočet nejdepresivnějšího dne roku dokonce existuje i jakýsi vzorec. V něm se počítá s délkou dnů od Vánočních svátků s délkou světla a tmy, stavem financí a podobných proměnných. Nebudeme tady rozebírat jestli je v něm něco pravdy, ale podíváme se na Blue Monday z čistě lidského hlediska. Ona je totiž pravda, že když dáte dohromady víc špatných věcí, žádná dobrá z toho nemůže vzejít. Bohužel.

Podívejme se na to spolu:

  1. Je zima. Venku mrzne nebo je minimálně ošklivo a rtuť teploměru jde stále níž a níž. Jaro a teplo v nedohlednu.
  2. Je tma. Ráno vstáváte za tmy a vracíte se taky za tmy. Sluneční světlo se v tuto dobu prakticky nevyskytuje a všem nám už pořádně chybí.
  3. Je po Vánocích. Vánoční klid a pohoda jsou v tahu a další volno, svátky a pohodička s rodinou jsou daleko.
  4. Jsou tu splátky vánočních dárků. Kdo měl ten nápad, že si na dárky finance půjčil, ten právě začal splácet. Nic moc důvod k radosti.
  5. Porušili jste novoroční předsevzetí. A neříkejte, že ne. Jen málokdo vydrží déle než dva týdny, ať už jde o hubnutí, cvičení nebo nehádání se.
  6. Je pondělí. Pondělky nemá nikdo rád. Potřebujete snad jiné vysvětlení, proč padl los právě na pondělí?

Vědecky nebo nevědecky. Je jedno, jak na výpočet nejdepresivnějšího dne roku půjdete. Jisté je, že leden není zrovna nejšťastnější měsíc, co se lidských pocitů týká. I kdybychom všechny životní maléry a přešlapy (typu vánočních půjček) vynechali, zima a tma tady je a k lednu prostě patří. Více než 60% populace udává, že jim sluneční světlo a teplo chybí. Já jsem toho příkladem. Jedu na sluneční pohon a moc mi chybí. Už se nemůžu dočkat jara.

Tak to vidíte. Pokud máte pocit, že je všechno na … nic, nejste v tom sami. Svádět všechno na Blue Monday ale taky nejde, ono totiž to další dny nemusí být jiné a pak se nebude na co vymlouvat. Pokuste se do svých chmurných myšlenek nezabředávat a snažte se najít si každý den chvíli na to, co vás nejvíc baví.

Napište mi, jak jste na tom vy. Co děláte, abyste se cítili lépe 🙂

Monika

Jmenuji se Monika a na stránkách My všechny pro vás píšu o všem možném i nemožném. Od malička mě bavilo něco tvořit a nedokážu sedět jen tak s rukama v klíně. Miluji ten pocit, když mi pod rukama vzniká něco nového, pěkného a třeba i užitečného.