1.Island a vánoční skřítkové
Na Islandu dostávají děti každý den od 12. prosince do Štědrého dne malé dárky do bot, které nechávají na okně. Každý den jeden dáreček.
Dárečky přináší Jólasveinar, což jsou malí skřítci. Každý skřítek pak má svou jedinečnou osobnost (např. „Ten, co krade klobásy“ nebo „Ten, co bouchá dveřmi“). Ty děti, které zlobily, dostanou jen shnilý brambor.
2.Norsko a košťata
O Vánocích na Štědrý večer Norové schovávají košťata, aby je čarodějnice nebo zlí duchové nemohli ukrást a létat na nich. Tento zvyk pochází z pohanských pověr spojených se zimním slunovratem.
3.Katalánsko a dřevěné polínko
V Katalánsku je tradice, kdy děti v době Adventu „krmí“ dřevěné polínko s malovaným obličejem a čepicí, nazývané Caga Tió neboli Strýček Kakánek. Na Štědrý večer pak do něj děti bouchají holemi, aby jim dal sladkosti a drobné dárky.
4.Finsko a vánoční sauna
Finové a saunování patří k sobě, a tak není divu, že finskou vánoční tradicí je návštěva sauny na Štědrý den. Sauna symbolizuje očistu těla i ducha a je považována za posvátné místo během Vánoc, kde se sejde celá rodina.
5.Austrálie a Vánoce na pláži
Vánoce v Austrálii připadají na léto, takže lidé tráví svátky často venku na pláži. Typickým vánočním jídlem jsou grilováné mořské plody a Santa Claus zde přijíždí po vlnách na surfu.
6.Japonsko a kuře z KFC
V Japonsku je tradiční večeře na Vánoce smažené kuře z KFC. Tento zvyk vznikl díky marketingové kampani v 70. letech s názvem „Kentucky for Christmas“ a stal se celonárodní tradicí. Rezervace a objednávky na KFC kuřata se dělají týdny předem.
7.Itálie a čarodějnice
V Itálii dostávají děti dárky od čarodějnice, které se říká La Befana. Befana létá s dárky až 6. ledna, na Tři krále. Legenda praví, že Befana hledá Ježíška, kterého při jeho narození nestihla navštívit.
8.Venezuela a jízda na bruslích
Ve venezuelském Caracasu lidé jezdí na ranní vánoční mši na kolečkových bruslích. Ulice města jsou uzavřeny, aby se mohli bezpečně projet, a tradice je často doprovázena hudbou a tancem.
9.Ukrajina a pavučiny
Na Ukrajině se vánoční stromek zdobí pavouky a pavučinami, které symbolizují štěstí a bohatství.
10.Filipíny a nejdelší vánoční sezóna
Vánoční oslavy na Filipínách začínají už v září a vrcholí 24. prosince. Filipínci pořádají tzv. Simban Gabi, což jsou devítidenní ranní mše vedoucí až k Vánocům.
Vánoce a jejich tradice jsou po celém světě různé a úžasné. Máte i vy nějaké speciální rodinné tradice, které dodržujete? Napište nám o nich!