Foto: Freepik, freepik.com

Propadnout v období před Vánoci velkému stresu je snadné. Velmi snadné. Všem se nám na hlavu valí spousta úkolů a povinností. Dospělí jsou zavalení prací a přípravami, děti zase školními úkoly a předvánočním napětím a těšením se. Skloubit tohle všechno dohromady bez ztráty klidu je někdy velice nelehký úkol. A právě proto je tady adventní období, které by nás všechny mělo ke zklidnění na konci roku přivést. Mysleme na to.

Období adventu trvá přesně čtyři neděle před Štědrým dnem. Začátek adventu, tedy první adventní neděle se vypočítává podle toho, na který den připadá ten důležitý Štědrý den. Přesně čtyři neděle před ním, začíná advent. Letos připadá Štědrý den na neděli 24. prosince a první adventní neděle je proto přesně dnes 3. prosince.

Slovo advent pochází z latinského slova adventus a znamená čekání na Spasitele, tedy Ježíše Krista. Krásné adventní období je tak plné těšení se na Vánoce, příprav a úklidu. Peče se cukroví, nakupují se dárky, vánoční dekorace a spousta jídla.

V dřívějších dobách ale nebyl adventní čas tak milý a zázračný, jako ho známe dnes. Dříve bylo období adventu spíše obdobím zákazů. Nesmělo se pít a lidé museli dodržovali přísný půst. Nemohli se pořádat svatby, tancovačky ani žádné jiné veselé události. Přesto si lidé tento předvánoční čas užívali. Využívali ho k setkávání se společně s rodinou a se známými, k vyprávění historek a pohádek, ke draní peří, tkaní a děti ke společným hrám. Každou adventní neděli pak trávili společně v kostelích při adventní mši. Období adventu bylo obdobím klidu a rodinných setkání. Prostě takové, jaké by mělo být i dnes.

Adventní neděle mají každá svůj název. Ta první se jmenuje železná a na adventním věnci se zapaluje první svíčka. Říká se jí svíce proroků a měla by mít fialovou barvu. Je to svíčka, která symbolizuje naději, zklidnění, ztišení a čekání.

Druhá adventní neděle se jmenuje bronzová a zapaluje se při ní druhá fialová svíčka na adventním věnci. Tato svíčka symbolizuje mír a říká se jí betlémská.

Třetí adventní neděle pak nese přízvisko stříbrná a říká se jí také pastýřská. V tuto třetí adventní neděli se zdobily kostely květinami a vše bylo v růžové barvě, proto by také měla být třetí svíčka na adventním věnci růžová. Proč růžová barva? Protože přináší radost.

Čtvrtá adventní neděle je zlatá nebo taky andělská. Zapaluje se čtvrtá fialová svíčka a značí mír, pokoj a lásku.

V dřívějších dobách bylo na adventním věnci o jednu svíčku víc. Ta pátá svíčka byla bílá a zapalovala se na Štědrý den ve znamení Krista Spasitele.

Zapalte si tedy dnes večer první svíčku na vašem adventním věnci a užívejte si klidný Advent.

Monika

Jmenuji se Monika a na stránkách My všechny pro vás píšu o všem možném i nemožném. Od malička mě bavilo něco tvořit a nedokážu sedět jen tak s rukama v klíně. Miluji ten pocit, když mi pod rukama vzniká něco nového, pěkného a třeba i užitečného.