nemoc, zdraví, antibiotika, pravidla užívání
Při užíváni antibiotik je nutné dodržovat jistá pravidlaFoto: Pixabay, pixabay.com

Viry nebo bakterie?

Je velice důležité rozlišovat původce onemocnění, tedy viry a bakterie. Onemocnění virová, jako jsou například chřipka, nachlazení nebo onemocnění horních cest dýchacích, nepotřebují léčbu antibiotiky. Vyléčíte je klidem v teple, teplým čajem a léky proti kašli a na snížení teploty. Na rozdíl od nich, onemocnění způsobená bakteriemi, tedy například angína, záněty močových cest nebo velice časté dětské trápení, a to zánět středního ucha, potřebují přeléčit antibiotiky.

S tímto rozlišením vám pomůže jedině lékař, a tak pokud vám není dobře už nějaký ten den a váš stav se nelepší, jděte se s ním poradit.

med, zázvor, citron, nachalezení, rýma, kašel, podzim, zima, chřipka, nemoc, bacily
Vyrobte si přírodní citrónovo-zázvorovou medicínu na léčbu rýmy a kašle pro celou rodinu!

Není dobré jakoukoliv nemoc přecházet bez léčby, protože následky mohou být horší než samotné původní onemocnění, ale také si v žádném případě neordinujte antibiotika sami, například pokud vám doma zbyly nějaké z předchozí léčby. Vždy je potřeba konzultace s lékařem a dodržování jistých pravidel.

A jaké jsou zásady užívání antibiotik, aby vám pomohla, tak jak mají?

1. Informujte lékaře o všech potížích a jiných onemocněních, které máte, ať předejdete nežádoucím vedlejším účinkům. Nezapomeňte také na všechny léky, které užíváte. Některé léky se spolu totiž nesnesou. V tomto případě se nestyďte napsat si seznam. Je běžné, že v ordinaci si nevzpomenete.

Kustovnice čínská, Goji, vitamíny, superpotravina
Malý a přitom velký zázrak přírody. To je Kustovnice čínská. Znáte ji?

2. Vždy si přečtěte si příbalový leták a nespoléhejte se jen na informace, které vám dá váš lékař či lékárník. Každý lék má jiné zásady užívání a musíte vědět například, zda jej užívat před jídlem či po jídle. Dobré je také vědět, jaké nežádoucí účinky vás mohou potkat.

3. Antibiotika zapíjejte vždy vodou nebo čajem, ne mlékem, džusy nebo dokonce alkoholem.

4. Nedělte antibiotika na menší dílky bez porady s lékařem. Například vysypáním kapslí pro lepší spolknutí. Mohly by mít slabší účinek a léčba by nebyla efektivní.

5. Dodržujte přesně časový harmonogram užívaní, tak jak vám jej určil lékař. Pár minut skluzu nevadí, ale pár hodin už je dost a léčbu to může narušit.

6. Pokud si zapomenete vzít dávku léku, postupujte podle informací na příbalovém letáku. Každý lék to má jinak.

7. Účinek antibiotik se projeví za 24 – 72 hodin od začátku jejich užívání. Nepanikařte tedy, pokud se vám neuleví ihned, účinek a úleva se jistě dostaví.

nachlazení, rýma, kašel, medicína, homemade, domácí výroba, citron, med, zázvor
Jak posílit svoji imunitu proti nejrůznějším bacilům a virům? Kupte si zázvor!

8. Během léčby antibiotiky dodržujte klidový a pitný režim. Neužívejte alkohol a nevystavujte se přímému slunečnímu záření, protože by se vám mohly na pokožce udělat nehezké pigmentové skvrny.

9. Léky, které vám předepsal lékař jsou určené jen pro vás. Nedávejte je tedy v dobré víře nikomu jinému, mohly by mu uškodit.

10. Doberte vždy celou dávku léků, i když se vám již uleví. Toto je důležité a mnozí lidé si to neuvědomují. Pokud přestanete antibiotika brát, hrozí riziko, že se vám nemoc vrátí, protože nebyly usmrceny všechny bakterie ve vašem těle.

No a jedna dobrá rada na závěr:

Při každém užívání antibiotik se v těle kromě těch špatných bakterií, usmrtí i ty dobré, které jsou potřeba na zdravé zažívání. V praxi to znamená, že jeden z nejčastějších nežádoucích účinků, který vás může postihnout, je zhoršené zažívání, tedy zácpa či průjem. Jelikož to není nic příjemného, je dobré souběžně s antibiotiky užívat také nějaká probiotika na srovnání střevní mikroflóry.

Monika

Jmenuji se Monika a na stránkách My všechny pro vás píšu o všem možném i nemožném. Od malička mě bavilo něco tvořit a nedokážu sedět jen tak s rukama v klíně. Miluji ten pocit, když mi pod rukama vzniká něco nového, pěkného a třeba i užitečného.