V Anglii se Velikonoce nesou ve znamení palačinek a čokoládových vajíček
Velikonoční týden pro angličany začíná už v úterý, kdy se dodržuje stará tradice tzv. Pancake day, tedy Palačinkový den. Angličané v tento den snědí hromady palačinek. Nejraději si je vychutnávají pokapané čerstvou citronovou šťávou a javorovým sirupem nebo v dětské verzi, polité čokoládou.
Velikonoce vůbec jsou v Anglii zaměřeny převážně pro děti. Pořádají se pro ně nejrůznější večírky doma i ve školách a vše vrcholí ráno o Velikonoční neděli, velkým hledáním čokoládových vajec ukrytých na zahradě nebo v domě. Tyto čokoládová vejce tam podle pohádky poschovával velikonoční zajíček pro všechny hodné děti a jsou obdobou našich kraslic. Zdobená vejce, jaké máme u nás ani pomlázku v Anglii neznají.
I za velkou louží se na Velikonoce hledají skrytá vejce
Stejně jako v Anglii, i v Americe slaví Velikonoce jinak, než jak jsme zvyklí my. Nemají volné Velikonoční pondělí, ale pouze Velký pátek. Velikonoční svátky tak v USA vrcholí Velikonoční nedělí, kdy se u bohatého, slavnostního oběda sejde celá rodina a po obědě všechny děti, stejně jako ty anglické, hledají schovaná vajíčka na zahradě a po celém domě.
V Americe je hlavní hvězdou celých velikonočních svátků velikonoční zajíček. Najdete ho úplně všude a společně s vejci všech možných i nemožných barev a velikostí je základem, pro někoho možná přezdobené, ale typicky americké, velikonoční výzdoby.
V Německu lidé na Velikonoce zdobí stromečky
Ano, může vám to připadat zvláštní, ale je to tak. V sousedním Německu je zvykem ozdobit si na Velikonoce stromeček, doma i před domem, pestrobarevnými kraslicemi. A kraslicemi se v tomto případě rozhodně nešetří. Čím víc, tím líp. Domácí zdobená vajíčka jsou ale jednou z mála tradic, která je stejná jako u nás. Tradiční pletenou pomlázku a pondělní vyšlehání žen, tam nenajdete.
V Německu se ve velkém pořádají velikonoční venkovní slavnosti a poutě a v některých částech země se dodržuje starý zvyk házení vejcem přes střechu domu. Tento zvyk má dům ochránit před bleskem.
Další německou tradicí je pálení suchých vánočních stromečků, kdy se lidé definitivně loučí se zimou a vítají jaro. Německé děti mají Velikonoce spjaté s hledáním vajíček na zahradě, které jim tam schoval velikonoční zajíček.
Rakouské Velikonoce jsou těm německým velmi podobné a v Norsku se čtou detektivky
Stejně jako v jiných zemích, které jsme dnes velikonočně navštívili, také v Rakousku dětem naděluje velikonoční zajíček malovaná barevná vajíčka a schovává je po zahradě. Dodržují se křesťanské zvyky a lidé navštěvují kostely a nechávají si posvětit košíky plné jídla, aby mohli ukončit půst a začít hodovat.
Koledníky s pomlázkami v Rakousku nepotkáte, zato si dosyta užijete velikonočních trhů, které se konají v každém trošku větším městě. Oblíbenou tradici je ťukání vařených vajíček o sebe, stejně jako když se ťuká skleničkou při přípitku. Koho vejce vydrží nerozbité nejdéle, ten bude mít další rok plný štěstí. Tato ťukací tradice je oblíbená i v Německu, Bulharsku a Chorvatsku.
Zato v takovém Norsku jdou na Velikonoce úplně jiným směrem. Lidé tam Velikonoční svátky zasvěcují detektivkám. Televizní stanice a knižní vydavatelství vysílají a vydávají speciální edice detektivek a celé Norsko pátrá po pachatelích.