tipy, jablka, jablečný ocet, úklid, péče, domácnost, čistota
Podzimní sklizeň jablekFoto: Pixabay, pixabay.com

Koupit nebo doma vyrobit?

Jak vidíte jablečný ocet má opravdu všestranné využití. Kvalitní jablečný ocet koupíte zejména v prodejnách se zdravou výživou. Je totiž důležité, aby byl nefiltrovaný, nejlépe v bio kvalitě a neředěný. Poznáte ho podle barvy, je tmavý a jakoby zakalený. Kal uvnitř není na škodu, ale známka toho, že ocet je opravdu přírodní a chemicky neupravovaný.

Jablečný ocet si ale můžete vyrobit i svépomocí doma. Postačí vám k tomu 1 kilogram jablek a voda.

Jak na to?

Jablka dobře omyjte a nastrouhejte je nahrubo i se slupkami a jádry. Dejte je nejlépe do pětilitrové sklenice a zalijte vodou do výšky 5 cm pod okraj. Přiklopte víkem, nechejte v teple a dvakrát denně směs pomíchejte.

Po osmi až deseti dnech kdy jablka přestanou kvasit šťávu přeceďte přes sítko a nalijte ji zpět do sklenice. Přikryjte a nechejte stát 3 týdny v chladu. Hotový ocet by měl mít tmavou žlutohnědou barvu. Přeceďte jej přes čistou gázu a nalijte do lahví s uzávěrem. Skladujte v chladu.

DALŠÍ »

Monika

Jmenuji se Monika a na stránkách My všechny pro vás píšu o všem možném i nemožném. Od malička mě bavilo něco tvořit a nedokážu sedět jen tak s rukama v klíně. Miluji ten pocit, když mi pod rukama vzniká něco nového, pěkného a třeba i užitečného.