Kolotoč půjček, dluhů a splácení zná v určité míře nejspíš každý. V dnešní době je tak lehké dosáhnout na půjčku, že mnoho lidí už ani jinak žít neumí. Neumí spořit, nemají žádnou finanční rezervu na horší časy. Dovolená, vánoční dárky, spotřebiče do domácnosti, vše se kupuje na splátky a nutno podotknout, že mnohdy je to úplně zbytečná cesta k finančním problémům. A kdo má problémy s penězi nemůže nikdy vést šťastný život. Určitě ne dlouhodobě, protože neřešené či špatné finance ho vždy dostihnou a bude je muset řešit. Proto je lepší těmto problémům nedat šanci, aby vůbec vznikly.
Finanční gramotnosti se děti učí v rodině
Možná si ani neuvědomujete, že děti automaticky okoukávají vaše finanční zvyky a v dospělosti je napodobují. A určitě si přejete, aby neopakovali vaše chyby a špatná rozhodnutí. Jakákoliv, tedy i finanční. Proto nejprve začněte u sebe a podívejte se jak vlastně s penězi zacházíte.
Máte hodně půjček a splácení? Nebo vycházíte každý měsíc v pohodě a máte i dostatečnou finanční rezervu, která by, v ideálním případě, měla pokrýt vaše výdaje po dobu 6 měsíců? Ať tak či tak, určitě vám pomůže vést si deník příjmů a výdajů, kam budete poctivě zapisovat vše, co získáte a co vydáte. Každý příjem a každý výdaj. Psát si finanční deník je vlastně takový odrazový můstek ke všemu. Díky tomu získáte dokonalý přehled o vašich financích a budete vědět, kde ubrat a kde naopak přidat. A teď k tomu, jak tohle všechno naučit i vaše děti.
10 rad pro finanční gramotnost dětí
Učit děti správným finančním návykům musí být cílené a dlouhodobé. Pochopit význam peněz a rčení, že bez práce nejsou koláče dokážou už i malé děti. Začít ale můžete kdykoliv.
Rady jak naučit děti zacházet s penězi se dočtete na další stránce