Foto: Pixabay, www.pixabay.com


Jak podpořit imunitu a chránit se před nemocemi

1.Jezte vyváženou a zdravou stravu

Strava bohatá na vitamíny, minerály a antioxidanty je pro dobře fungující imunitní systém základ. Určitě víte, že nejdůležitější je dodat tělu vitamín C. Najdete ho v citrusech, paprikách nebo třeba v brokolici.

Pro obranyschopnost organismu je pak důležité jíst celozrné výrobky, semínka a ořechy. Obsahují totiž zinek, který je pro imunitu doslova zázračný.

Ke zdravé stravě patří také dobrá hydratace organismu. Pomocí vody a bylinkových čajů se z těla vyplavují škodlivé látky.

2.Choďte na vzduch

Fyzická aktivita stimuluje krevní oběh a tím podporuje činnost imunitního systému. Stačí 30 minut denně – procházka, lehký běh nebo jóga. Sedět doma není zdravé.

Proč je koukání do telefonu před spaním tak špatné a ohrožuje vás?

3.Dodejte tělu probiotika

osmdesát procent imunitního systému souvisí se zdravím střev. Právě proto se o tomto orgánu říká, že je sídlem imunity. Pro dobře fungující zažívání je nutná rovnováha mezi střevními bakteriemi.

Jezte kysané mléčné výrobky, jako jsou třeba kefír, bílý jogurt, zákys, ale také kysané zelí a kvašenou zeleninu obecně.

4.Doplňte vitamín D

Pokud strávíte každý den na přímém slunci alespoň 20 minut, pak si vaše tělo vytvoří dostatek vitaminu D samo. V zimních měsících je to ovšem náročné, někdy úplně nemožné. Proto je důležité doplnit vitamín D ve stravě. Jeho zdrojem jsou především tučné ryby jako je tuňák, losos nebo makrela.

Tohle jsou 3 nejdůležitější pomocníci při boji se zimním nachlazením!

5.Mějte dostatek spánku

Během spánku se tělo regeneruje a posiluje. Dospělí lidé by měli spát 7–9 hodin denně. Ruku na srdce – kdo z nás tohle naspí? Když to ale změníme, zajístíme si spánkem stabilní hladinu stresových hormonů a lepší schopnost těla bojovat proti barteriím a virům.

6.Omezte stres

Stokrát řečené, ale pořád aktuální. Chronický stres oslabuje imunitní systém. Pravidelně si dopřávejte chvíle pro sebe a pro uklidnění. Čtěte, meditujte, relaxujte.

7.Vsaďte na přírodu

Příroda nabízí mnoho prostředků na podporu obranyschopnosti:

Jezte česnek, působí totiž jako přírodní antibiotikum.

Pijte zázvorový čaj,protizánětlivé účinky a podporuje krevní oběh.

Dopřejte si med, podporuje imunitu a zamezuje dráždění v krku.

med, zázvor, citron, nachalezení, rýma, kašel, podzim, zima, chřipka, nemoc, bacily
Vyrobte si přírodní citrónovo-zázvorovou medicínu na léčbu rýmy a kašle pro celou rodinu!

8.Vyhněte se škodlivým návykům

Kouření, nadměrná konzumace alkoholu a nezdravý životní styl oslabují imunitu. Zkuste tyto zlozvyky minimalizovat a nahradit je zdravějšími.

9.Dodržování hygieny

Pravidelné mytí rukou, větrání místností a čištění povrchů jsou jednoduché, ale účinné způsoby, jak snížit riziko nákazy.

10.Preventivní prohlídky

Preventivní prohlídky u lékařů nejsou jen nějaký výmysl zdravotních pojišťoven. Preventivky slouží k tomu, aby mohl lékař včas odhalit případné zdravotní problémy. Také některá očkování, která se nabízejí, jsou rozhodně užitečná, zejména u rizikových skupin.

Podpora imunity je o každodenních rozhodnutích. Stačí malé změny – místo sušenky si dát ovoce, místo televize se projít – a vaše tělo vám poděkuje silnější obranyschopností.

Monika

Jmenuji se Monika a na stránkách My všechny pro vás píšu o všem možném i nemožném. Od malička mě bavilo něco tvořit a nedokážu sedět jen tak s rukama v klíně. Miluji ten pocit, když mi pod rukama vzniká něco nového, pěkného a třeba i užitečného.