Foto: Pixabay, www.pixabay.com

Historie Dušiček

Historie Dušiček je pevně spjata s keltským svátkem Samhain. Keltové slavili v noci z 31. října na 1. listopadu konec starého a začátek nového roku. Věřili, že se v tento den otevírají brány podsvětí a zemřelí mohou přijít na tento svět. Křesťanská církev později zavedla 1. listopad jako svátek Všech svatých, kdy probíhaly k kostelích a klášterech modlitby za mučedníky a svaté. Následně pak byl zaveden 2. listopad jako svátek všech zesnulých lidí a tak se slaví dodnes. Cílem Památky zesnulých bylo a je uctít zesnulé a pomoci jejich duším dosáhnout nebe.

Jak se slaví Dušičky v České republice?

svátek, oslava, tradice, Halloween, historie, dýně, podzim
Halloween – jeho historie a zvyky, a proč bychom ho vlastně měli slavit!

V České republice lidé 2. listopadu tradičně navštěvují hřbitovy, kde zdobí hroby svých blízkých svíčkami, květinami, věnci a drobnými ozdobami. Hořící svíčky symbolizují vzpomínku a světlo pro duše zesnulých. Tento den je pro mnoho lidí časem na vzpomínky, ale i zamyšlení nad vlastními životy a hodnotami.
V dřívějších dobách bylo zvykem zapálit za zesnulé svíčku doma v okně. Zároveň nesmělo být okně nic jiného, aby se duše zesnulého nezranila a aby nemohla uváznout a došla až do nebe.

Jak se Památka zesnulých slaví ve světě?

1.Mexiko – Día de los Muertos (Den mrtvých)

Den mrtvých je jedním z nejznámějších svátků na světě a slaví se 1. a 2. listopadu. Tento barevný a veselý svátek je oslavou života a smrti, kdy lidé vzpomínají na své zesnulé s radostí a vděčností.
Rodiny vytvářejí oltáře zvané „ofrendas“ ve svých domovech, kde vystavují fotografie, oblíbené jídlo zesnulých, květiny a zdobené lebky z cukru.
Tradičním symbolem je kostra La Catrina, elegantní postava kostry s kloboukem, která se stala symbolem svátku.

2.Filipíny – Araw ng mga Patay

Filipínci mají podobný zvyk jako Češi. Na svátek zvaný Araw ng mga Patay (Den mrtvých) navštěvují hřbitovy a tráví čas s rodinou.
Filipínci přinášejí na hroby svíčky a květiny, ale také jídlo a pití, někdy na hřbitovech dokonce nocují a slaví, aby si připomněli své blízké a poděkovali za jejich život.

3.Japonsko – Obon

V Japonsku se svátek Obon slaví v létě, obvykle v srpnu. Japonci věří, že se během tohoto období vracejí duše zesnulých na zem, aby navštívily své rodiny.
Na počest zesnulých lidé staví doma oltáře a zapalují lampiony. Na závěr svátku se lampiony vypouštějí na vodu, aby duše mohly najít cestu zpět do záhrobí.

4.Guatemala – Barriletes Gigantes (Obří draci)

V Guatemale se během Dne mrtvých vypouštějí obrovští papíroví draci, aby spojili svět živých a mrtvých. Draci jsou nádherně zdobení a mají symbolický význam – věří se, že přinášejí zprávy pro duše.

5.Polsko – Zaduszki

Podobně jako v Česku, Poláci navštěvují hřbitovy, zdobí hroby květinami a zapalují svíčky. Tento svátek se v Polsku nazývá „Zaduszki“ a je plný respektu k zemřelým a zamyšlení nad lidským životem.

dýně, podzim, zdraví, dýňová semínka, pečení
Tip na zdravé zobání k večernímu filmu – opražená dýňová semínka!


Zajímavosti o Dušičkách

Symbolika svíček: Na hrobech a u památníků zapalují lidé svíčky, které symbolizují vzpomínku, věčnost a světlo na cestě pro duše zesnulých. Plamen svíčky také představuje naději a vzpomínku, která nehasne.


Květiny a věnce: Květiny a věnce zdobící hroby nesou symboliku lásky, úcty a vděčnosti. Mezi typické květiny patří chryzantémy, které jsou symbolem podzimu a ve střední Evropě jsou považovány za květiny spojené s hřbitovy a smutkem.


Vzpomínky a rodinné setkání: V mnoha zemích je Památka zesnulých také příležitostí k setkání celé rodiny, kdy se lidé scházejí, aby společně vzpomínali na své blízké a sdíleli příběhy o jejich životech.

Svátek Dušiček nám připomíná, že vzpomínky na naše blízké a hodnoty, které nám předali, mohou přetrvávat v našich srdcích. Každá země má své vlastní zvyky, které však všechny sdílejí stejnou myšlenku: ctít, vzpomínat a uchovávat v paměti ty, kteří už nejsou mezi námi.


Užijte si dnešní den a zapalte svíčku za své milované.

Monika

Jmenuji se Monika a na stránkách My všechny pro vás píšu o všem možném i nemožném. Od malička mě bavilo něco tvořit a nedokážu sedět jen tak s rukama v klíně. Miluji ten pocit, když mi pod rukama vzniká něco nového, pěkného a třeba i užitečného.