příroda, svátek, stromy, oslava
Podzimní stromy jsou nádhernéFoto: Pixabay, pixabay.com

Proč jsou pro nás stromy důležité a proč by to bez nich nešlo?

Den stromů se slaví prakticky po celém světě, ale téměř všude v jiný čas. Termín oslav je vždy vybrán s ohledem ke klimatickým podmínkám v dané zemi. Den stromů se totiž slaví především výsadbou dalších nových stromů, protože právě stromů není nikdy dost. Stromy jsou přírodní „čističe“ vzduchu a „výrobny“ kyslíku. Stromy pomáhají udržovat teplotu vzduchu a zadržují vodu v krajině kolem sebe. Stromy nám dávají svoje plody a poskytují nám stín. Taková procházka po lese je balzámem pro celé tělo i pro pocuchané nervy.

Historie oslav Dne stromů

Historie oslav stromů sahá hlouběji než byste možná řekli. Úplně první zdokumentovaný svátek na počest stromů se konal již v roce 1594 ve španělské vesnici Mondoñedo a úplně první Den stromů se konal také ve Španělsku ve vesničce Villanueva de la Sierra a to roku 1805.

V Americe se Den stromů zrodil v roce 1872, kdy bylo 10. dubna na popud místního osadníka a novináře J. Sterlinga Mortona vysázeno oficiálně přes jeden milion stromů. O dva roky později pak byl nebraským guvernérem R.W.Furnasem vyhlášen první oficiální Den stromů, který připadl na 22. dubna, na den narozenin právě J.Sterlinga Mortona.

stromy
Vysoké vznešené stromy, zdroj: Pixabay

Den stromů u nás

V našich končinách se Den stromů poprvé na více místech slavil v roce 1906, na počátku dubna a tuto akci tehdy organizoval Svaz spolků okrašlovacích. Bohužel války a komunistický režim po mnoho let oslavy Dne stromů přerušily a znovu se u nás tato oslava stromů slavila poté až v roce 2000.

S nápadem obnovit tradici Dne stromů přišli bývalý ředitel Botanické zahrady Univerzity Karlovy a známý popularizátor stromů Václav Větvička a dřevosochař Martin Patřičný. První „znovuzavedený“ Den stromů a dřeva se tak slavil 20. října roku 2000. Podzimní termín těchto oslav byl vybrán proto, že právě v tu dobu je nejlepší čas na sázení nových stromů. A sázením nových stromků se Den stromů a dřeva nejlépe slaví. V roce 2011 padl dokonce rekord v množství vysázených stromů v tento jeden den. Zapojilo se do něj více než 4 tisíce lidí, kteří vysázeli téměř 7 tisíc stromů na 211 místech.

U příležitosti Dne stromů je od roku 2002 také každoročně vyhlášena anketa Strom roku.

Oslavte dnešní den pěknou procházkou v přírodě. V dnešní době takové odreagování potřebujeme všichni víc, než kdy jindy.

Monika

Jmenuji se Monika a na stránkách My všechny pro vás píšu o všem možném i nemožném. Od malička mě bavilo něco tvořit a nedokážu sedět jen tak s rukama v klíně. Miluji ten pocit, když mi pod rukama vzniká něco nového, pěkného a třeba i užitečného.