domácí výroba mýdla
Foto: Freepik, freepik.com

Pamatujete si na to, jak naše maminky a babičky dávali do skříní s oblečením a do šuplíků s prádlem voňavá mýdla? Jak vás potom, když jste je otevřeli, ta příjemná vůně hezky ovanula? Pěkná nostalgie, že?

Ale pozor, nemusí to být jen minulost, protože jsem si jistá, že mnoho maminek a babiček to dělá stále. Moje tedy určitě. A já si myslím, že není na škodu si cokoliv hezkého z dětství připomínat, tak mám mýdla po šuplících taky.

rady, kuchyň, domácnost, babské rady
Co věděly už naše babičky? 10 prověřených rad do kuchyně

Možná jste na tom podobě jako já a pokaždé při úklidu skříní a šuplíků na vás dýchne tento skrytý mýdlový poklad. Protože ale ta mýdla v šuplících postupem času vysychají, je potřeba je jednou za čas vyměnit. Jenže. Spousta skříní a šuplíků, to se rovná spoustě napůl vyschlých mýdel. A teď, co s nimi …

Dokonalé využití zbytků a žádný odpad

Všichni víme, že hygiena a mytí rukou je základ, nabízí se tedy, upotřebit mýdelka na mytí. Co ale, když máte raději mýdlo tekuté než tohle tuhé a navíc vyschlé a popraskané? Je to jednoduché. Vyrobíte si z těchto tuhých suchých zbytků mýdel úplně nové, krásně voňavé a tekuté mýdlo.

Výroba tekutého mýdla:

  • Všechny mýdla a jejich zbytky (i ty hodně seschnuté a popraskané) nastrouhejte na jemno na struhadle. V nějakém starším hrnci si převařte vodu. Množství vody se řídí množstvím nastrouhaného mýdla. Já si vždy nachystám necelý litr vody a na závěr pak dle houstnutí vodu přidávám.
  • Do této převařené vody nasypte nastrouhaná mýdla. Já používám mýdel tolik, kolik jich zrovna mám. Někdy 5, někdy 10. Podle toho jestli jsou ještě celá nebo částečně vymydlená. Pořádně je ve vodě promíchejte, aby se úplně rozpustila.
Jak si provonět byt pomocí obyčejné aviváže
  • Vodu už nevařte, ale nechte chládnout a promíchávejte. Jak bude voda s mýdlem stále chladnější a chladnější, bude také houstnout.
  • V této fázi můžete do mýdla také přidat pár kapek vašeho oblíbeného voňavého olejíčku. Není to ale nutné, pokud vám stačí jen klasická vůně mýdla.
  • Při houstnutí mýdla pozorujte, zda je požadovaná hustota, teď už tekutého mýdla taková, jakou chcete a podle toho případně dolijte další převařenou vodu. Vždy při přidání vody směs pořádně promíchejte.
  • No a to je celé. Hotové vychladlé tekuté mýdlo slijte do uzavíratelné nádoby a doplňujte ji do dávkovače podle potřeby, tak jak jste zvyklí.

Můžete mít ze sebe radost! Využili jste zbytky, které byste jinak vyhodili a ještě jste ušetřili vaši peněženku.

Monika

Jmenuji se Monika a na stránkách My všechny pro vás píšu o všem možném i nemožném. Od malička mě bavilo něco tvořit a nedokážu sedět jen tak s rukama v klíně. Miluji ten pocit, když mi pod rukama vzniká něco nového, pěkného a třeba i užitečného.