Titanic, maraton, bomba, požár, tragédie, 15. dubna,
Foto: UnsplashFoto: Unsplash, unsplash.com

Co se stalo 15. dubna?

1.Potopil se Titanic

Roku 1912, ve 2:20 ráno se potopil, v té době největší, zaoceánský parník Titanic. Na svou cestu z anglického Southamptonu do amerického New Yorku vyplul 10. dubna 1912 s více než 2 tisíci lidmi na palubě. Jeho pouť pak skončila nárazem do ledovce, potopením a smrtí asi 1500 lidí. Zahynuli především na podchlazení v ledové vodě Atlantského oceánu.

2.Tragédie na fotbalovém stadionu Hillsborough

V roce 1989, 15. dubna, došlo ve městě Sheffield k tragédii, která se neslavně zapsala do dějin fotbalového světa. Na stadionu Hillsborough , při utkání týmů FC Liverpool a Notthingham Forest, došlo chybou policie a pořadatelů zápasu k tak obrovské tlačenici fanoušků, že při ní zemřelo 94 lidí přímo na místě a přes 700 jich bylo zraněno. Další dva lidé zemřeli na následky svých zranění po nějakém čase, takže výsledná bilance mrtvých je 96 lidí. Všichni byli umačkání, udušení nebo ušlapáni v davu.

3.Výbuch sopky na Islandu

V roce 2010, 15. dubna vybuchla islandská sopka Eyjafjallajökull. Výbuch byl tak mohutný, že si vyžádal evakuaci stovek lidí z postižené oblasti a sopečný oblak se rozprostíral od Velké Británie až po Ukrajinu a zastavil tak téměř veškerou leteckou dopravu na několik dní.

4.Teroristické útoky v Bostonu

15. dubna roku 2013 došlo v americkém městě Boston ke dvěma teroristickým útokům. Spáchali je dva bratři z Čečenska, kteří spolu s rodiči emigrovali do Spojených států v roce 2001. Vybrali si k nim cíl Bostonského maratonu, kde v rozmezí několika sekund vybuchli podomácku dělané bomby uložené v odpadkových koších. Útoky si vyžádaly tři životy a 264 lidí zraněno.

5.Požár katedrály Notre-Dame

V roce 2019, rovněž 15. dubna, zachvátil požár pařížskou katedrálu Notre-Dame. Část katedrály shořela úplně a v další části se díky požáru propadla střecha. Ačkoliv škoda na samotné katedrále je z historického hlediska nevyčíslitelná, spousta cenných historických relikvií se podařilo zachránit.

6.Požár zámku Pernštejn

Ani Česku se prokletí 15. dubna nevyhnulo. V roce 2005 shořela část gotického hradu Pernštejn, který se nachází ve východním okraji Českomoravské vrchoviny. Jednalo se o depozitář, ve kterém byly uloženy obrazy a nábytek z 18. a 19. století. Škody na budově a historických artefaktech se odhadují na 100 miliónů korun.

Fotografie: Unsplash a Pixabay

Monika

Jmenuji se Monika a na stránkách My všechny pro vás píšu o všem možném i nemožném. Od malička mě bavilo něco tvořit a nedokážu sedět jen tak s rukama v klíně. Miluji ten pocit, když mi pod rukama vzniká něco nového, pěkného a třeba i užitečného.