léto, koupání, příroda, zdraví, nebezpečí
Foto: Freepik, freepik.com

Kromě všech památek, hradů, zámků a krás okolí nás v létě také zajímají možnosti koupání. Hlavně děti mají rádi vodní osvěžení, a tak jakákoliv voda je pro ně lákavá. Bazén, přírodní koupaliště, rybník. Berou cokoliv. Vy byste se ale měli mít na pozoru a dbát na to, do jaké vody děti a sebe pustíte. Protože není voda jako voda a jsou místa, kde je její kvalita mnohdy velice špatná a můžete si kromě osvěžení domů odnést také nejrůznější infekce a bakterie. Naštěstí je většina koupališť a vodních ploch pečlivě kontrolována hygieniky, kteří provádějí pravidelné rozbory vody a my tak víme, kam se můžeme jít koupat a kam raději ne.

Koupání na vlastní nebezpečí

Když uvidíte u rybníku nebo jiné vodní plochy tento nápis, mějte se na pozoru, není tam jen tak a do vody tam určitě nechoďte, i kdyby vás ostatní plavci lákali sebevíc. Na řeči, že se dříve koupalo všude a nic se nedělo, rozhodně nedejte. Už pouhým pohledem na vodní hladinu poznáte, zda je čistá nebo ne. Pokud na hladině vidíte zelený povlak, můžete si být jistí, že jsou ve vodě přemnožené sinice a jiné bakterie a z takové vody pro nikoho nekouká nic dobrého. To stejné platí i na nejrůznějších menších, skrytých vodních plochách, kde třeba varovná cedule být ani nemusí, protože voda není pravidelně kontrolovaná místní hygienickou stanicí.

Sinice poškozují kůži i trávicí systém

Při koupání nechtěně spolykáte až dvě deci vody a vaše děti při svém vodním řádění ještě mnohem víc. Určitě byste tedy nechtěli, aby jste takto spolykali vodu plnou bakterií. Mohly by vám přivodit žaludeční a střevní potíže a měli byste po klidných dnech volna.

Kromě střevních obtíží způsobují sinice také ošklivé alergické reakce kůže, zarudnutí, ekzémy, mykózy a plísně a v neposlední řadě nepříjemné záněty očí a uší. U citlivých jedinců nebo u dětí můžou být následky takového koupání v zamořené vodě velice vážné.

Zjistěte si informace o kvalitě vody raději dopředu

Pokud nechcete být na svém výletě či dovolené nemile překvapení špatným stavem vody ke koupání, podívejte se raději dopředu na web ministerstva zdravotnictví, kde najdete přehled všech míst ke koupaní s aktuálním stavem kvality jednotlivých vod.

Číhají na vás i jiná nebezpečí

Při koupání v přírodních vodách si kromě zelené vody všímejte také pořádku či nepořádku kolem vody a ve vodě. Pokud je kolem vody plno smetí, od lidí, kteří si neváží čistoty a přírody samotné, je velice pravděpodobné, že ve vodě to nebude o moc lepší. Na vodním dně, v bahně vás můžou překvapit ostré předměty, jako třeba rozbité sklenice, plechovky či dokonce injekční stříkačky. Je proto dobré, pro jistotu, pořídit sobě i dětem boty do vody, které vám ochrání nohy.

Monika

Jmenuji se Monika a na stránkách My všechny pro vás píšu o všem možném i nemožném. Od malička mě bavilo něco tvořit a nedokážu sedět jen tak s rukama v klíně. Miluji ten pocit, když mi pod rukama vzniká něco nového, pěkného a třeba i užitečného.