záchod, moč, čůrání, močení, wc,
Četnost, pravidelnost, vzhled a pach své moči bychom měli pravidelně sledovatFoto: Pixabay, pixabay.com

Že je pitný režim důležitý pro fungování našeho těla je jisté. Bez vody bychom nemohli žít. Druhou stránkou příjmu tekutin je pak jeho výdej v podobě močení. Běžný standardní počet návštěv toalety je cca 10x za 24 hodin, z toho 8x přes den a 2x v noci. Pokud chodíte močit výrazně méně, svědčí o tom, že pijete příliš málo a naopak pokud chodíte o dost častěji, je to známka toho, že je ve vašem těle nejspíš skrytá infekce.

Jak poznám zdravou moč?

Zdravá moč nemá žádný zápach a je světle žluté barvy. Pokud je vaše moč až průhledná, je to důkaz toho, že máte dostatečný pitný režim. Tmavě žlutá a hustá moč je znakem toho, že pijete málo a vaše tělo nedostatek tekutin. Taková moč bývá především po ránu, kdy v noci nemáte žádný přísun tekutin.

Po ránu tedy tmavě žlutá a hustější moč nevadí, pokud je to však váš standart a vaše moč je tmavě žlutá a hustá běžně, zaděláváte si na problém. V takto silně koncentrované moči je vysoký podíl minerálních látek a odpadních produktů, a to může způsobit vznik krystalů a kamenů v močových cestách či ledvinách. Pokud tedy chcete mít ledviny a močové cesty v pořádku a zdravé, musíte dodržovat pravidelný pitný režim a pít minimálně 1,5 – 2 litry tekutin denně.

Na barvu moči můžou mít vliv také některé léky a potraviny, například konzumace červené řepy vám zbarví moč do fialové barvy.

Kdy byste měli zpozornět?

Moč je velice důležitá tělní tekutina, která vzniká v ledvinách a slouží k tomu, aby z našeho těla odstranila odpadní látky, které v něm vznikají. Z moči lze také poměrně snadno a brzy zjistit probíhající změny v lidském těle a ne nadarmo se tak u lékaře velice často setkáváme s jejím vyšetřením.

Abychom předešli případným problémům, měli bychom si své moči pravidelně všímat, abychom si byli jistí, že vypadá tak, jak vypadat má. Stačí letmý pohled do záchodové mísy a hned víte, jak na tom jste. Zpozorníte tak kdykoliv, když zjistíte, že je vaše moč jiná než obvykle. Zakalená moč či dokonce moč s příměsí krve je známkou problému a je potřeba neotálet s návštěvou lékaře.

1.Nezvyklý pach

Pokud je vaše moč cítit jinak než obvykle, může za to z velké pravděpodobnosti jídlo (cibule, česnek) nebo užívání léků (například antibiotik). Pokud však žádné léky neužíváte a vaše moč zvláštně zapáchá již delší dobu, může jít o zánět a návštěva lékaře vás nemine.

Infekce močových cest, kromě zápachu moči, doprovází také časté nucení na močení a bolest při močení. Pokud tyto problémy máte, je potřeba je rychle začít řešit. Léčení infekce močových cest si v těžších případech vyžaduje léčbu antibiotiky a v lehčím průběhu si vystačíte s doplňky stravy obsahující brusinky doplněné o pití speciálních urologických čajů. To vše pomůže vaše močové cesty pročistit.

2.Tmavá a zakalená

Pokud objevíte nezvykle tmavou a zakalenou moč, mohlo by se jednat o močové či ledvinové kameny. V tomto případě je návštěva odborníka také nutná, protože jen on může zjistit, zda se jedná zatím „pouze o malý“ problém či je na místě kámen začít řešit. Pokud stav své moči nikterak neřešíte, nemusíte vůbec vědět, že se schyluje k problému. S kameny v močovém měchýři či ledvinách můžete žít delší dobu, aniž byste o nic vůbec věděli, ale pokud se přihlásí o své slovo, zcela určitě to poznáte. Bolest vás nenechá na pochybách.

Na co dalšího si dát pozor se dočtete na další stránce

« PŘEDCHOZÍ

Monika

Jmenuji se Monika a na stránkách My všechny pro vás píšu o všem možném i nemožném. Od malička mě bavilo něco tvořit a nedokážu sedět jen tak s rukama v klíně. Miluji ten pocit, když mi pod rukama vzniká něco nového, pěkného a třeba i užitečného.