pleť, péče, zdraví, krása, rouška, resporátor
Nošení roušek je v době nebezpečí nákazy virem nezbytnéFoto: Freepik, freepik.com

Naprosto všichni jsme již určitě zaznamenali zhoršení pleti při nošení roušek. Trpí pod ní naprosto každá pleť, nejen ta více problematická. Zhoršuje se citlivá pleť, suchá i ta normální. Já mám například pupínky horší než kdysi v pubertě. Protože ale, nosit roušky má smysl a jsou potřebné, musíme si s horší pletí poradit, jak nejlépe umíme.

Proč naše pleť pod rouškami trpí je jasné. Horko, vlhko, žádný vzduch, jen pot. Naše pleť je dehydratovaná, unavená, nedýchá, mastí se a zapařuje. To je bohužel ideální stav pro vznik kožních nemocí. Navíc nám rouška jako taková neustále odírá a dráždí pleť, takže pokud z toho vyvázneme pouze s mastnější pletí s pupínky, buďme rádi. Nošení roušek totiž může mít i dermatologické následky, které se poměrně obtížně a hlavně dlouho léčí.

Jak tedy o pleť pečovat?

Nemyslím si, že to rády uslyšíte, ale úplně nejlepší je, vzdát se make-upu. Berte to tak, že stejně toho není z vaší tváře moc vidět. Je ale jasné, že ne každá žena se bez make-upu cítí dobře. V tomto případě doporučujeme jej odlehčit a používat co nejméně, tedy jen pokud je to nezbytně nutné. Doma nechte svoji pleť dýchat.

Základem péče o pleť v těchto dnech je dokonalé odstraňování nečistot a odumřelých částeček kůže. Zkrátka nedat pleti šanci, aby se na ní rojily nečistoty a maz.

Dalším bodem péče o pleť pod rouškami, je její hydratace. Chce to mazat, mazat a zase mazat. Dostatečná celodenní hydratace je základ a na noc, kdy pleť odpočívá, jí dopřejte hloubkovou regeneraci. Osvěžujícími maskami na své pleti také nic nezkazíte, právě naopak. Pokud chcete pleti dopřát přírodní regeneraci, vsaďte na gel z rostliny aloe vera a na obklady ze sáčků černého čaje. Ty mají mimořádně uklidňující účinek.

A co když se objeví něco horšího?

Pokud máte na obličeji jen pár pupínků, které navíc ještě pod rouškou skryjete, jste na tom ještě dobře. S nošením neprodyšných respirátorů a roušek přibývá lidí, kteří trpí nejrůznějšími ekzémy. Nejčastější kožní nemoc na obličeji je seborická dermatitida. Jsou to červená ložiska podrážděné a hrubé pokožky, nejčastěji se vyskytující pod nosem, kolem rtů a na bradě.

Pokud se u vás dermatitida objeví, snažte se nepanikařit. Stresem se totiž ještě zhoršuje. Snadno se šíří a je tedy potřeba, dostat ji pod kontrolu. Na pleť nepoužívejte žádné kosmetické přípravky, na které jste byla zvyklá, ale postižená místa omývejte buď Jarischovým roztokem, který koupíte v lékárně nebo čistou převařenou vodou. Hrubá a začervenalá místa pak potírejte zinkovou nebo ichtamolovou mastí. Obě vám pomůžou pleť zklidnit a vysušit.

Pokud na svém obličeji objevíte ekzém, je určitě na místě poradit se s lékařem. Léčení kožních nemocí je běh na dlouhou trať a je vždy lepší problém podchytit v začátku.

Základem je čistá rouška

Ruku v ruce s dobrou péčí o pleť jde i péče o naše roušky. Pokud nepožíváte jednorázové roušky či respirátory, které po použití vyhodíte, ale nosíte látkové roušky, musíte se o ně velice dobře starat. Po každém jednom použití je potřeba roušku vyprat minimálně na 60°C, nebo vyvařit po dobu nejméně 10 minut, poté ji nechat volně uschnout a nakonec ještě přežehlit žehličkou na vysokou teplotu.

Dáváte přednost respirátoru, ústence či látkové roušce??

Nosím odpovídající respirátor14%
Nosím lékařské ústenky z netkané textilie31%
Nosím koupené látkové roušky31%
Nosím doma šité látkové roušky24%
Celkem hlasů: 29
Anketa už skončila

Monika

Jmenuji se Monika a na stránkách My všechny pro vás píšu o všem možném i nemožném. Od malička mě bavilo něco tvořit a nedokážu sedět jen tak s rukama v klíně. Miluji ten pocit, když mi pod rukama vzniká něco nového, pěkného a třeba i užitečného.