Foto: Pixabay, pixabay.com

Prevence je základ

Klíšťat je letos zase víc než hodně a je velmi důležité mít se před nimi na pozoru. Prevence je vždycky lepší než následné odstraňování a problémy s klíštětem spojené. Nemoci, které klíšťata přenáší, nikdo nechceme. Co tedy dělat, abychom klíště vůbec nechytli?

  • Chránit se repelenty
  • Do přírody nosit vhodné oblečení, tedy co nejméně odhalené kůže
  • Po příchodu domů se osprchovat a poctivě zkontrolovat, jestli jsme nějaké to klíště nechytli

Jak správně odstranit přisáté klíště

Když už se nám ale stane, že si najdeme přisáté klíště, musíme jej co nejdříve odstranit. Pokud se ho zbavíme do 24 hodin, je velká šance, že nám do těla žádný moribundus nedá. Nejdůležitější při tomto úkonu je hygiena, přesnost a opatrnost. Ale nebojte, není to zase tak těžké.

1.

Umyjte si a vydesinfikujte ruce a pinzetu nebo kartu, kterou budete klíště odstraňovat. Nejlepší pomocník je speciální pinzeta/kleštičky nebo umělohmotná karta, které koupíte v lékárně, ale zvládnete to i s obyčejnou pinzetou.

2.

Klíště jemně uchopte pinzetou co nejblíže pokožky. Jemnými pohyby do stran ho z kůže jednoduše vyviklejte. Netočte klíště, nijak ho nekruťte a v žádném případě ho nemačkejte. Nikdy klíště ničím nepotírejte.

3.

Zkontrolujte místo kousnutí a odstraňte případně zbytky, které v ráně zůstaly. Místo kousnutí vydesinfikujte.

4.

Vytažené klíště dejte do papírového kapesníku a spláchněte do wc, nebo ještě lépe spalte. Nikdy ho nerozmačkávejte a nesahejte na něj holýma rukama.

5.

Umyjte si ruce, vydesinfikujte a do kalendáře si zapište kdy a kde jste klíště chytili.

Klíště, Foto: Pixabay

Vytáhnutím klíštěte to nekončí

Po kousnutí klíštětem je důležité ránu minimálně tři týdny sledovat. Může a pravděpodobně se objeví červený flek. Ten by měl za pár dní zmizet. Pokud se vám bude flek zvětšovat a v jeho středu se objeví ještě jeden červený flek, takový terč, zpozorněte a vyrazte k lékaři. Udělá vám krevní odběr, který ukáže, zda vás klíště infikovalo některou z nemocí, které mohou přenášet.

Nezapomeňte, že pokud budete mít jakékoliv pochyby a místo kousnutí se vám nebude zdát, určitě navštivte svého lékaře. Někdy můžete být nakažení nemocí z klíštěte, aniž byste měli flek a naopak i při velkém terčovitém fleku být nakažení vůbec nemusíte.

Monika

Jmenuji se Monika a na stránkách My všechny pro vás píšu o všem možném i nemožném. Od malička mě bavilo něco tvořit a nedokážu sedět jen tak s rukama v klíně. Miluji ten pocit, když mi pod rukama vzniká něco nového, pěkného a třeba i užitečného.