svátek, oslava, tradice, Halloween, historie, dýně, podzim
Lucerny z vydlabaných dýní jsou symbolem HalloweenuFoto: Pixabay, pixabay.com

Oslava života a smrti

Název Halloween je zkrácenina slov „All Hallows‘ Evening“, tedy „Předvečer Všech svatých“. Jeho historie sahá až do doby Keltů, kteří právě v tento den (31. října v předvečer Svátku všech svatých) slavili konec léta, příchod zimy a s tím i začátek keltského kalendářního roku tzv. Samhain. Tento název vznikl podle jména keltského boha Samhaina, pána mrtvých. Byla to tedy zároveň oslava života smrti.

O této přelomové magické noci ze 31. října na 1. listopadu se prý otevírají brány podsvětí a mrtví tak můžou přijít mezi živé a naopak živí mohou mezi mrtvé. Lidé slavící Halloween věří, že se právě této noci mohou setkat se svými zesnulými a svítící dýně, symbol Halloweenu jim svítí na cestu.

vydlabaná dýně

Jak se dostal do celého světa

Z Irska se svátek Halloweenu dostal díky přistěhovalcům až do Ameriky, kde se postupem času rozmohl až do podoby, jaký ho známe dnes. Strašidelné reje, hromady vydlabaných svítících dýní tzv. jack-o‘-lanterns (Jackovy lucerny) a děti chodící od domu k domu s koledou „Trick or treat!“, což znamená, že pokud nedostanou žádnou dobrotu, zlomyslně majitelům domu něco provedou. To jsou ty známé scény z filmů jako házení vajec na dům, či strom před domem obalený do toaletního papíru nebo klika u dveří namazaná zubní pastou.

Ačkoliv se Halloween slaví převážně v anglicky mluvících zemích, pomalu ale jistě se dostává prakticky téměř do celého světa. V různých zemích se slaví různými způsoby, ale vyřezávání dýní, masky, světlo svíček a vzpomínání na zesnulé blízké je jeho základem.

Svátek jen pro děti?

U nás se Halloween posledních pár let rozrůstá také a je vidět, že se lidem dýňové lucerny kolem domu nebo za okny líbí. S maskami jsme ještě opatrní, ale co není, může být. Zatím máme tento duchařský svátek spíše jako zábavu pro děti než pro dospělé.

A právě proto, že je u nás brán Halloween spíš jako svátek jen pro děti, přesouvá se jeho slavení převážně do školních zařízení. Školy a školky pro děti připravují Halloweenský program, strašidelné pochody, rej strašidelných masek, dlabání dýní a podobné zábavy.

vyřezávání dýně

Je velká škoda, že se u nás nekonají reje masek a děti nechodí převlečení v maskách na koledu. Třeba se toho jednou dočkáme, zatím se tedy Halloween drží spíše doma nebo v menších sousedských a rodinných kolektivech. Ale jak říkám – co není, může být.

Je pro Vás Halloween radostný svátek nebo ho nemáte rádi?

Napište nám 🙂

Monika

Jmenuji se Monika a na stránkách My všechny pro vás píšu o všem možném i nemožném. Od malička mě bavilo něco tvořit a nedokážu sedět jen tak s rukama v klíně. Miluji ten pocit, když mi pod rukama vzniká něco nového, pěkného a třeba i užitečného.