Foto: Freepik, freepik.com

Velký pátek je dnem smutku a rozjímání

Velký pátek je dnem smrti a pochování Ježíše Krista. Podle pověstí zemřel Ježíš na kříži ve tři hodiny odpoledne, a proto se v tuto dobu konají na mnoha místech speciální bohoslužby. Tyto bohoslužby doprovází smutek a pokání. Kostely pro tento den nejsou vyzdobené, nezní zvony a ani nehrají varhany. Duchovní odříkávají modlidby s hlavou skloněnou k zemi.

Den smutku a den plný pověr

Smutek ze smrti Ježíše Krista se přenesl z křesťanství i na pohanské zvyky, z nichž některé se dodržují dodnes. Říká se, že na každém šprochu je pravdy trochu. Pojďme se tedy podívat, co dnes dělat a co raději odložit na jindy. Znáte to, co kdyby náhodou na těch pověrách něco bylo.

1.Na Velký pátek se nepere prádlo

Dnes máte volno. Odpočívejte a pračku nezapínejte. Říká se, že prádlo by se pralo nikoliv ve vodě, ale v Kristově krvi.

2.Na Velký pátek se nepracuje s hlínou

Protože na Velký pátek byl Ježíš pochován do země, nesmí se dnes kopat do hlíny. Práci na zahradě tedy raději odložte na jindy. Země by se na vás mohla rozlobit.

3.Na Velký pátek nic nepůjčujte, nerozdávejte, ani nenoste domů

Proč? Podle pověr by vám cokoliv domů přineseného doneslo zároveň i smůlu a cokoliv vyneseného z domu zase sebralo štěstí a majetek.

4.Na Velký pátek se neuklízí

Ačkoliv velikonoční týden nabádá k jarnímu úklidu, na Velký pátek si od úklidu odpočiňte. Nesmejčete a nezametejte. Vymetli byste si z domu štěstí.

5.Na Velký pátek se otevírají skály a vydávají své poklady

Bylo by to pěkné, že? Dnes je volno a nic vám nebrání vyrazit na procházku. A kdo ví, třeba zahlédnete v lese modré světýlko nebo najdete rozkvetlé zlaté kapradí a zavede vás k otevřené skále…

Monika

Jmenuji se Monika a na stránkách My všechny pro vás píšu o všem možném i nemožném. Od malička mě bavilo něco tvořit a nedokážu sedět jen tak s rukama v klíně. Miluji ten pocit, když mi pod rukama vzniká něco nového, pěkného a třeba i užitečného.