Foto: Freepik, freepik.com

Historie svátku

Historie Dne matek sahá až do daleké minulosti, kdy se ve starém Řecku slavil svátek plodnosti a mateřství. Historie toho „našeho“ Svátku matek sahá zhruba do 16. století, kdy se v Anglii zavedla tzv. Neděle matek. Svátek, kdy dostávali lidé sloužící daleko od svých domovů volno, aby se mohli vydat domů za svými maminkami.

První veřejná oslava Svátku matek, jak ho známe dnes proběhla v roce 1908 ve Spojených státech amerických a můžeme za ní děkovat ženě jménem Anna Reeves Jarvis, která velká bojovnice za práva matek a žen. V roce 1914 pak prezident Woodrow Wilson tento svátek posvětil a vyhlásil oficiální svátek Dne matek na druhou květnovou neděli.

U nás v České Republice byl dlouhá léta Svátek matek upozaděn na úkor Mezinárodního dne žen. Po pádu komunismu se ale Den matek vrátil i k nám a je z něj krásná oslava matek, maminek, plodnosti a života.

Jak se slaví ve světě

Stejně jako u nás se Svátek matek slaví druhou květnovou neděli také na Slovensku, V Německu, Rakousku, Itálii a také v USA. V Anglii patří maminkám čtvrtá postní neděle před Velikonocemi a v arabských zemích připadá Svátek matek na 21. březen.

Monika

Jmenuji se Monika a na stránkách My všechny pro vás píšu o všem možném i nemožném. Od malička mě bavilo něco tvořit a nedokážu sedět jen tak s rukama v klíně. Miluji ten pocit, když mi pod rukama vzniká něco nového, pěkného a třeba i užitečného.